KOSTELANSKÁ, A. IoT WiFi sensor vlhkosti půdy a teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Škorpil, Vladislav

Studentka Alžběta Kostelanská předložila bakalářskou práci na téma „IoT WiFi senzor vlhkosti půdy a teploty“. Prezentační úroveň technické zprávy je využitelná, její rozsah (79 stran) je nadprůměrný. Formální úroveň odpovídá požadavkům, některé obrázky mohly být zpracovány graficky lépe a přehledněji, např. obr. 1.3, ve kterém navíc nejsou uvedeny jednotky veličin na osách. Odkazy na použitou literaturu a práce s literaturou jsou bez připomínek s minimálními nepřesnostmi, např. na str. 28 je v první větě kapitoly 1.2.1 v hranaté závorce otazník místo čísla literatury. Po jazykové úrovni je práce v pořádku, počet překlepů a nepřesností je malý. Práce má reálný praktický výstup – funkční vzorek, využitelnost výsledků odpovídá požadavkům zadání. Aktivita studentky Kostelanské z pohledu konzultanta byla dobrá, z pohledu vedoucího výborná. Studentka pracovala samostatně, své poznatky a návrhy konzultovala, návrhy akceptovala a dovedla práci do konečného použitelného stavu. Práce byla vypracována za podpory konzultanta Ing. Ondřeje Pevelky z firmy Ademco CZ s.r.o., který konstatoval následující. Studentka Alžběta Kostelanská měla za úkol realizovat konstrukci bezdrátového WiFi senzoru vlhkosti půdy a teploty ve smyslu IoT. Studentka se seznámila s principy požadovaných senzorů a postupně vybrala vhodné komponenty pro senzorovou jednotku, jak senzor teploty, tak i vlhkosti půdy. Pro přenos dat byla požadována technologie WiFi s doporučeným řešením pomocí obvodu ESP32. Požadavkem bylo umožnit update firmware „bezdrátově“, tedy pomocí OTA (Over The Air). Studentka provedla návrh všech částí HW systému, dále nastavení mikropočítače Raspberry Pi (MQTT broker – komunikace pomocí JSON zpráv, IfluxDB pro uchovávání hodnot, NodeRed a framework Grafana pro grafický user interface). Přímá komunikace s mobilním telefonem, tedy odesílání naměřených hodnot, je pomocí služby PushBullet. Dále navrhla PCB a krabičku pro ochranu senzoru. Zadání práce bylo splněno bez výhrad a výsledkem je realizovaná funkční sestava a bakalářskou práci tak doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Zeman, Václav

Cílem hodnocené bakalářské práce Alžběty Kostelanské bylo navrhnout a realizovat systém pro dálkové měření vlhkosti a teploty půdy. Zadání práce považuji za splněné v plném rozsahu, studentka na základě doporučených technologií navrhla a realizovala funkční systém. K navrženému postupu řešení nemám připomínek, celý postup návrhu i vlastní konstrukce je dobře zdokumentován a celé zařízení pracuje tak jak je v práci uvedeno a jak jsem měl možnost ověřit. Z formálního hlediska lze mít určité výhrady k vlastnímu textu práce, především část zabývající se senzory a principy měření v 1. kapitole mohla být zpracována s větší pečlivostí. U veličin většinou schází jednotky a z definičních vztahů není zřejmé, jaký vliv má sledované veličina (vlhkost/teplota) na měřenou veličinu (kapacita/odpor). Obdobně v dalších částech textu se vyskytuje řada informací, které nejsou k vlastnímu řešení potřebné, text práce tak působí nepřehledným dojmem. Přes uvedenou výtku považuji práci za kvalitní, studentka prokázala dobré schopnosti řešit technický problém, její práce splňuje veškeré požadavky kladené na bakalářské práce, navrhuji hodnocení A.

Navrhovaná známka
A
Body
92

eVSKP id 133409