CVANIGA, T. Porovnání zaplněnosti kabelových kanálů ve skutečnosti a v simulaci v projekčním software Pro Panel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Diplomant se ve své práci zaměřil na problematiku zaplněnosti kabelových kanálů v rozváděčích. Jeho snahou bylo nasimulovat zaplněnost těchto kanálů v programu Eplan Electric P8 s nadstavbou Pro Panel a porovnat výsledky simulací se skutečností. Diplomovou práci zpracovával ve firmě ABB s.r.o. Práce je přehledně členěna na teoretickou a experimentální část. Teoretická část je zaměřena na popis rozváděče. V rámci práce na experimentální části student provedl řadu měření a naměřil požadovaná data. V programu Eplan Electric P8 s nadstavbou Pro Panel provedl simulaci zaplněnosti kabelových kanálů, což může projektant využít před předáním podkladů do výroby. Diplomant správně pracoval s literaturou, především firemní, konzultoval pravidelně se svým konzultantem i s vedoucí práce. Práci zpracoval velmi pečlivě a výsledky práce budou uváděny do praxe. O hodnotě této práce vypovídá i skutečnost, že se jedná o závěrečnou práci s odkladem zveřejnění. Práci doporučuji k obhajobě.
Předmětem teoretické části diplomové práce bylo nastudovat oblast VN rozváděčů a software Eplan/Pro Panel, který usnadňuje projekční činnost s rozváděči spojenou. Přestože je druhá kapitola prezentována jako obecný popis rozváděčů, je úzce zaměřena na konkrétní rozvaděč ABB Unigear ZS1. U této části postrádám vyšší technickou úroveň textu, zvolené výrazové prostředky se často jeví spíše hovorové, navíc se zde vyskytují i některé faktické chyby. Kapitolu 2.7 by bylo vhodnější přesunout pod Kap. č. 5. Pozor je třeba dát na uvádění správných jednotek (mm/mm2/bez jednotky). Seznam použitých zkratek by bylo vhodné doplnit. Praktická část působí uceleněji. Postup osazení NN části rozváděče v Eplan/Pro Panel na konkrétním projektu ukazuje vcelku podrobně široké možnosti tohoto projekčního nástroje a může spolu s podklady firmy Eplan posloužit jako vodítko pro případné zájemce. Je zřejmé, že bylo třeba absolvovat velké množství měření na reálných zapojených nízkonapěťových skříňkách VN rozváděčů a připravit si matematický základ v prostředí MS Visual Basic pro získání nasimulovaných hodnot naplněnosti koryt a vzájemné porovnání naměřených, nasimulovaných a vypočtených hodnot v MS Excel pro získání a vyhodnocení hledaných korekcí. Výsledky byly poté ověřeny v kapitole 11. Výsledky praktické části jsou pro praxi nesporně využitelné, kde diplomant díky zjištěným výsledkům nalezl a doporučil korekci průřezů vodičů používaných v programu Eplan/Pro Panel při simulování zaplněnosti koryt. Tato korekce pomůže řešit reálné problémy z praxe a odchytit případné problémy s přeplněnými kabelovými žlaby ještě ve fázi přípravy podkladů před předáním dílně. Kritérium hodnocení Známka Splnění požadavků a cílů zadání A Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A Vlastní přínos a originalita B Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A Logické uspořádání práce a formální náležitosti B Grafická, stylistická úprava a pravopis C Práce s literaturou včetně citací B Známka navržená oponentem: B
eVSKP id 127809