HODULÁK, L. Modelování antén pro komunikaci v blízkosti lidského těla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Vašina, Petr

Cílem bakalářské práce bylo studium komunikace podél lidského těla, problematiky konstrukce Yagiho antén pro danou komunikaci se zaměřením na planární provedení, jejich parametry a možností výroby pro pracovní pásmo 60 GHz, následný návrh a realizaci planární Yagiho antény a anténního pole. Student v první části popisuje podrobný úvod do problematiky, na základě teoretického rozboru navrhl a namodeloval v programu CST Microwave studio Yagi-Uda anténu a anténní pole, provedl parametrickou studii závislostí vzhledem ke změně rozměrů a počtu direktorů. Yagiho anténu realizoval a experimentálně ověřil. Práce se zaměřuje na ověření vlastností antény umístěné ve volném prostředí a v blízkosti fantomu imitující lidské tělo a porovnání s výsledky vypočtenými. Zadání práce bylo z velké části splněno, student měl aktivní ale méně už příliš samostatný přístup. Chybí pouze realizace anténního pole. Při systematičtějším přístupu a lepším časovém rozložení potřebné práce v průběhu semestru by práce obsahovala realizaci s experimentálním ověřením výsledků anténního pole a zpracování práce by mohlo být na vyšší úrovni. Po formální stránce práce obsahuje řadu nepřesností a chyb (např. grafy s měřenými výsledky nejsou normovány, chybí přehledná tabulka s rozměry realizované antény), drobné nedostatky shledávám v neodbornosti textu a také v citování literatury.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Hebelka,, Vladimír

Bakalářská práce je přehledně rozdělena do 4 částí. V teoretické části se student zabývá obecnou teorií antén a druhy komunikaci v blízkosti lidského těla. V následující části je pozornost obrácena k Yagi-Uda anténě a vlnovodu integrovaného do substrátu. Vhodně je celá problematika popsána a je vidět, že se student vše správně pochopil. Z toho také vyplývá velmi dobrá práce s literaturou. Třetí část se věnuje modelování anténní struktury. V poslední části se student věnuje samotné výrobě a měření anténní struktury. V práci postrádám popis sítě, která byla vytvořena pro výpočet, jelikož tato síť má zásadní vliv na výsledky simulací. Nebyla zde diskutována problematika vzdálenosti anténní struktury od fantomu, což je velmi důležitý aspekt impedančního přizpůsobení a tvaru vyzařovacích charakteristik. Student velmi kvalitně popisuje napájecí SIW strukturu, konkrétně výkonovými děliči. Pozornost také věnoval parametrické analýze celé struktury, kterou považuji za více než dostatečnou. V této analýze pozoroval vliv jednotlivým rozměrů struktury na směrové charakteristiky a činitele odrazu. Konečné porovnání výsledků naměřených a simulovaných hodnot vykazuje nepatrné odchylky, což potvrzuje kvalitní návrh celé antény. Přes zmíněné nedostatky doporučuji práci k obhajobě. Otázky k obhajobě: 1. Jakým způsobem jste vytvořil výpočetní síť v programu CST microwave studiu? Jakým způsobem může tato síť ovlivnit výpočty. 2. Co všechno může ovlivnit vzdálenost mezi anténou a fantomem a proč?

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 94258