MUZIKANT, P. Řízení přístupu ke cloudové službě pomocí čipových karet [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Cílem práce byl návrh a praktická implementace autentizačního subsystému založeného na čipových kartách do cloudového úložiště Nextcloud. Zadání bylo splněno ve všech bodech a na velmi vysoké úrovni. Výsledné řešení je funkční a je přínosné i nad rámec aktivit VUT, tj. v mezinárodní komunitě. Kvalita dosažených výsledků umožňuje jejich další využití ve výzkumných projektech, zejména se to týká autentizačních modulů do platformy Nextcloud a softwaru umožňujícího vzdálenou komunikaci s čipovou kartou. Po formální stránce jsem v práci nenašel žádné významnější nedostatky, text je dobře čitelný a správně vysázený. Student byl během zpracování diplomové práce velmi aktivní, pravidelně konzultoval výsledky nejen s vedoucím práce, ale i s vedoucím své stáže v Estonsku a výrobci/integrátory služeb pro čipové karty. S diplomovou prací jsem velmi spokojen, navrhuji hodnocení 97b/A.
Diplomová práce se zabývá tématem řízení přístupu do cloudových služeb pomocí čipových karet. Práce je vhodně rozvržena a obsahuje 4 širší kapitoly. První dvě kapitoly jsou spíše teoretické a rešeršní. V části 2.1 lze ocenit analýzu existujících technologií. Následné kapitoly (3. a 4.) předkládají již praktické výsledky a popisují vývoj a řešení problematiky. Kratší pátá kapitola spíše komentuje aktuální stav a problematiku, jak rozšířit či integrovat Web-eID i v rámci českého eID. Odborná úroveň práce je velmi kvalitní. Práce vhodně pracuje s literaturou (67 zdrojů) a logicky a přehledně se věnuje i hlavním problémům. Student taktéž několik problémů řešil a konzultoval i s VaV komunitou a výzkumníky v Estonsku. Po praktické stránce student musel výsledné řešení realizovat za pomocí několika technologií a programovacích jazyků. Vzniklo tak několik aplikací (4 hlavní), které jsou k dispozici i na github účtu studenta. Požadavky ze zadání práce byly tedy splněny. Výsledný systém je ověřen a doložen ve čtvrté kapitole. Zde jsou prezentovány i výsledky a měření. Jejich prezentace je dobrá. Některé grafy mohly být kvalitněji zobrazeny (menší popisky, neokomentovaná anomálie v Fig 4.14). Po formální a jazykové stránce práce vykazuje menší nedostatky. Jedná se např. o nevysvětlené zkratky u prvního výskytu (část ROZŠÍŘENÝ ABSTRAKT), překlepy (čárka pod 1.1.1), absence reference na Fig. 4.6 a občasné chyby v gramatice. Díky propracovanosti praktických výstupů a jejich využitelnosti lze tuto práci hodnotit výborně a doporučit k obhajobě s hodnocením A/91 bodů.
eVSKP id 141407