VALLA, R. Simulace syntetických difúzních MRI dat na základě Brownova pohybu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Labounek, René

Bakalář Radek Valla v průběhu celé doby řešení projektu pravidelně konzultoval zadanou problematiku a prokázal schopnost kooperovat na skupinové tvorbě rozsáhlejších zdrojových kódů modelující komplikovanou matematickou úlohu. Díky čemuž jsme on a já společně vytvořili základní a stěžejní jádro simulátoru. Přesto mám ale ke studentově odevzdané technické zprávě 3 výtky. 1. Kapitola 2.1 „Geometrie bílé hmoty mozkové v lidském mozku“ se mi jeví jako příliš stručná a nevýstižná. Informace obsažené v ní nejsou citovány z žádného literárního zdroje, přičemž na základě této kapitoly vyvstaly parametry poloměrů vláken bílé hmoty. 2. V textu postrádám matematický předpis výpočtu změny fáze molekul vody v každém časovém kroku simulace difuze. 3. Bod zadání 5 nemohu považovat za dostatečně splněný. Student syntetická data nasimuloval a pak z nich neúspěšně zpětně rekonstruoval původní geometrii vláken. Zpráva ale neobsahuje validaci a zhodnocení, proč k tomu nastalo. Zda se prostorová funkce útlumu MR signálu shodovala s teoretickým předpokladem, či nikoliv. Vyjma kapitoly 2.1 student samostatně pracoval s literaturou a sepsal poměrně zdařilou literární rešerši, ze které vyvodil dosavadní limitace užitých metod. Vyjma výtky k bodu zadání 5, student dostatečně splnil všechny body zadání. Po formální stránce k odevzdanému textu nemám zásadních výhrad. A přestože jeho technická zpráva disponuje jistými nedostatky, student během roku odvedl kus kvalitní práce, jejíž důkazem je i umístění se na 2. místě ve studentské soutěži EEICT. Proto diplomní práci studenta Radka Vally doporučuji k obhajobě a hodnotím 80/B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Mikl, Michal

Diplomová práce se zabývá simulací syntetických difúzních MRI dat. Cílem práce bylo realizovat simulace difúzních MRI dat, pomocí nichž by bylo možné ověřit předpoklad možného rozlišení křížících se a přibližujících se vláken. V první části práce je představen základní princip MRI a zejména s ohledem na difúzní měření a následné zpracování měřených dat. Druhá část se věnuje představení řešení simulace syntetických dat a třetí část práce popisuje získané výsledky. Práce je zpracována přehledně, s logickým členěním a řazením kapitol. Po formální stránce považuji práci za zdařilou. Drobné výtky mám k obsahové stránce. Jednak se v teoretickém úvodu občas objeví nepřesný popis, např. autor uvádí, že „se spiny s pomocí radiofrekvenčního pulsu vychýlí o určitý úhel“ nebo „udá tak každé molekule jinou fázi spinu“. Práce řeší poměrně komplexní a náročné téma. Přístup řešení se mi zdá být použitelný a ve fázi simulace difúze v jednom vlákně dostatečně zvládnutý. Otázkou je pak komplexní simulace difúze v měřených voxelech, které obsahují velké množství vláken s možnými rozdílnými charakteristikami (např. část přímá, část křížící, část ohýbající se, různé poloměry vláken, kombinace různých tkání v jediném voxelu při přechodu mezi šedou a bílou hmotou). Taková komplexnost a přiblížení se realitě je však již za hranicí požadavků dané diplomové práce a proto ji nepovažuji za podstatnou výtku a dle mého názoru práce splňuje zadání a doporučuji ji k obhajobě s celkovým počtem 86 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 84457