FEDOROVÁ, A. Mix/Match Brno [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Toman, Radek

Hlavní idea projektu, která se zaměřuje na vztah mezi interiérem a exteriérem a na práci s přírodními materiály, je velice podnětná a zajímavá. Je škoda, že tato hlavní myšlenka není více dotažená a lépe odprezentovaná (zamýšlený charakter vnitřních prostor je dobře čitelný z vizualizací interiérů bytů, z jiných výkresů už tak patrný není). Předložený projekt zdařile dotváří ulici Hlinky a přináší podnětné momenty, jako je například využívání různých meziprostor, kde jsou umístěny zimní zahrady, ale i přes tyto zajímavé myšlenky působí práce jako celek nepřesvědčivě a nedotaženě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Andrea Veronika navrhuje architekturu spíše intuitivně a pocitově což nevnímám jako negativní aspekt práce, ale naopak pozitivně. Není typem racionálního pragmatického architekta, ale k práci přistupuje živelně a energicky. Vyniká kreativním uvažováním se spoustou nápadů. V rámci dynamického procesu navrhování je tedy občas potřeba všechny nápady korigovat a usměrňovat je vzhledem k blížícímu se termínu odevzdání. Po celý semestr pracovala svědomitě, i když by potřebovala lepší time management.
Navrhovaná známka
C
Body
73

Posudek oponenta

Havliš, Karel

Bakalářská práce presentuje reálnou zástavbu proluky převážně pro bydlení. Výsledné řešení ukazuje profesní znalosti a jejich aplikovatelnost v architektonickém návrhu stavby částečně. Koncept návrhu mohl lépe zhodnotit prostorový potenciál světlíku uprostřed stavební struktury. Nápad rekuperace dešťové vody ze střech a světlíku je presentován jen schematicky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Začlenění domu do nejbližšího okolí presentuje jen situace 1:5000 a výkres půdorysu 1.NP. Reálné zapojení do veřejného prostoru ukazuje jen schematicky začlenění nového programu do stávající proluky propojující dvě rozdílná prostředí (hlučná dopravně zatížená ulice Hlinky versus klidný vnitroblok se zelení ve svahu Žlutého kopce). Chybí konkrétnější vyjádření příčného pěšího propojení ulice a zeleného vnitrobloku pod Žlutým kopcem. Chybí urbanistický detail, který by diference přechodu mezi veřejnými, sdílenými a privátními prostory ukazoval.
Provozní řešení C Zvolený prostorový koncept rozmístění převážně bytových funkcí kolem vertikálního světlíku představujícího světlovod s rozdílností intenzity denního světla je determinantem pro uspořádání dispozic navazujících bytů. Příčný řez označený v půdorysech jednotlivých podlaží A2 je zobrazen jen schematicky pro princip hospodaření s dešťovou vodou v závěru výkresové části. Dopady takového řešení, zejména komínový efekt otevřeného světlíku od průjezdu po střechu, odshora klesající intenzita denního světla pro bytové funkce jsou ve schematickém řezu naznačeny, ale neřešeny. Zimní zahrady jsou mnohdy navrhovány ve stísněných „zbylých“ prostorách s omezenými světelnými podmínkami pro zeleň, komplikace při sloučení se vstupy do bytů. Celý parter přízemí je nedořešen, nahodile poskládán z funkcí, které nemohou být i z bezpečnostního hlediska být přímo veřejně přístupné bez možnosti dostatečně chráněných vstupů (uliční nika u vstupu je nabídkou asociálům a nepořádku).
Technicko konstrukční řešení C Konstrukční princip odpovídá zvolenému prostorovému konceptu. Chybí detailnější znázornění řešení prosklených stěn do vnitřního prostoru světlíku. Technická problematika světlíku je komplikovaná nejen konstrukčním provedením, ale i využitím otevřeného prostoru pro stékaní dešťové vody až na úroveň přízemí. Konstrukční soustava i stavební řešení je presentováno schematicky, řez uliční fasádou se vyhýbá složitějším problémům svislých stěn uvnitř stavby (svislé stěny světlíku).
Architektonické řešení C Prostorový koncept se snaží respektovat nejbližší stávající městské sousedství. Jižní fasáda jako novotvar v uliční frontě reaguje strukturovaným členěním funkcionalistickou fasádu z 30. let i klasicistní fasádu, dotváří pestrý charakter uliční tváře města. Volná dostavba do vnitrobloku pozitivně reaguje na možnosti oslunění západní fasádou, východní stěna je bohužel slepá, bez oken. Vnitřní prostředí spojené s prostupy světla prostřednictvím světlíku má jistý potenciál architektonického ztvárnění, ale není využit. Architektonické presentace se soustředí jen na standardní ukázky interiérů bytů.
Formální úroveň D Grafika, texty i výkresy odevzdané práce mají kolísavou úroveň. Věcné informace potřebné ke čtení výkresů jsou rozptýlené v paralelní presentaci půdorysů a axonometrických schémat jednotlivých podlaží. Popisky a legendy jsou nelogicky umístěny rušivě vepsány prostorového zobrazení, půdorysy výkresů značení a popisky nemají. Zbytečné množství presentovaných analýz a textů, méně presentovaná skutečná práce věnovaná návrhu.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 159642