KLEČKA, J. Autentizace pomocí prvků RFID [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Malina, Lukáš

Bakalářská práce se zaměřuje na autentizační a identifikační systémy využívající technologii RFID a čipové karty. Teoretická část předkládá studii RFID technologie a dále uvádí i měření vybraných vlastností RFID karet. Praktická část práce představuje verifikační implementaci autentizačního protokolu využívající RFID karty a čipové karty. Zadání práce bylo tedy splněno. Student aktivně pracoval na tématu a pravidelně využíval konzultace. V práci se vyskytuje několik málo překlepů a gramatických chyb, přesto je formální zpracování velmi dobré. Práce s literaturou je rovněž velmi dobrá, kdy je vhodně využito 21 zdrojů. Práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením 90 bodů / A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Dzurenda, Petr

Cílem bakalářské práce bylo analyzovat současná autentizační a identifikační schémata využívající RFID prvky, provést měření RFID prvků (čtecí dosah, výpočetní schopnosti atd.) a provést vlastní verifikační implementaci zvoleného schématu. Základní požadavky práce považuji za splněné. V teoretické časti postrádám analýzu současných autentizačních a identifikačních schémat využívající RFID prvky. Naopak student zbytečně popisuje konstrukční vlastnosti RFID prvků a přístupové metody, které přímo nesouvisí s tématem práce. Popis samotných RFID technologií, vlastnosti a použitelnost je velmi obecný. Text je místy zmatený a chybný, např. student tvrdí, že aktivní UHF tagy negenerují vlastní signál (str. 27), že UHF technologie vyžaduje aktivní tagy (str. 29), NFC má komunikační vzdálenost 20 cm (str. 22), apod. Kapitola 3.4 je velmi obecná a nesrozumitelná. Budí dojem nepochopení problematiky. Praktická část práce je složena z měření komunikačních vlastností UHF RFID štítků (kapitoly 4 a 5) a vlastní implementace (kapitola 6). Kapitola 4 obsahuje pouze stručný návod k obsluze již existující aplikace Reader Suite distribuovaný spolu s UHF RFID čtečkou Roger. Kapitola 5 obsahuje měření komunikační vzdálenosti tagů, rychlost načtení a chybovost. To vše však bez bližší diskuze a vyhodnocení výsledků a popisu testovacího scénáře. Kapitola kompletně postrádá měření výpočetních schopností RFID tagů dle zadání BP. Vlastní implementace je funkční. Postrádám však podrobný popis autentizačního protokolu, jeho vlastnosti a praktickou použitelnost. Student modifikoval autentizační protokol dodaný vedoucím BP, čímž úplně změnil jeho vlastnosti. Implementovaná aplikace je funkční pouze ve vývojovém prostředí Basic Enviroment, nekomunikuje přímo s UHF čtečkou a neumožňuje autentizaci jedné čipové karty vůči druhé. Aplikace umožňuje pouze ověření funkčnosti vybrané karty vůči PC aplikaci. Po formální stránce je práce na nižší úrovni. Práce obsahuje řadu chyb, překlepů, nejednotné značení, hovorových pojmů, chybí slovesa ve větách apod. Některé zkratky nejsou definovány při prvním výskytu. V poděkování student děkuje „vedoucímu diplomové práce“. Předloženou práci hodnotím známkou C s 70 body.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 118108