TILL, P. Nástroje pro počítání a monitorování osob [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Valach, Soběslav

Diplomová práce na téma „Nástroje pro počítání a monitorování osob“ se zabývá návrhem sady nástrojů pro počítání a monitorování osob v zájmových zónách na bázi radarových senzorů s kontinuálně frekvenčně modulovanou vlnou. Práce po odborné stránce patří k středně náročným, vyžadujícím studium embedded platforem, komunikačních protokolu, monitorovacích prostředků, teorii zpracování a vyhodnocení signálů a zpracování softwarového vybavení pro počítače PC. Diplomová práce je logicky dělena do kapitol s důrazem na klíčové body zadání, jejich detailní rozbor a postup řešení. Poslední kapitoly jsou zaměřeny na analýzu získaných výsledků a jejich prezentaci převážně v grafické formě. Kladně hodnotím vhodné časové plánování realizace jednotlivých kroků, tak že výsledky mohly byt nasazeny do reálného provozu v obchodech. Pan Till pracoval aktivně a samostatně. Na konzultacích průběžně prezentoval dosažené výsledky a diskutoval další postup práce. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 92 bodů - A

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Kváš, Marek

Práce se zabývá velmi aktuální problematikou monitorování pohybu osob v prodejních prostorách. Jako senzor je použit přípravek založený na FMCW radarovém senzoru Texas Instruments IWR6843 – vývoj přípravku není součástí práce. Konkrétně je řešena úloha monitoringu prostoru pokladny s cílem přivolat obsluhu pokladny, pokud k uzavřené pokladně přichází zákazník. Teoretická část práce nejprve shrnuje fyzikální principy a vlastnosti použitého senzoru a dále se věnuje popisu několika algoritmů, které se používají pro zpracování dat ze senzoru. Podrobněji je rozebrána funkce algoritmu Group Tracker vyvinutého firmou Texas Instruments, který byl vybrán pro použití v praktické části práce – byla použita již existující implementace. Tato část práce plní body 1, 2 a částečně 3 zadání – zadání nevyžaduje vlastní implementaci použitých algoritmů. Praktická část práce řeší dva problémy. Prvním je návrh stavového automatu, který na základě dat z algoritmu Group Tracker řeší logiku přivolání pokladní. Jsou zde ošetřeny některé nežádoucí jevy, jako falešné volání v případě výpadků či falešných detekcí v datech radaru, které běžně nastávají kvůli odrazům, rušení a podobně. Tento algoritmus by měl, spolu s Group Tracker algoritmem, běžet v procesoru, který je součástí senzoru. Navržený algoritmus využívá různých časových limitů a apriorní znalosti prostředí aby minimalizoval falešná volání, ale aby také zbytečně neprodlužoval čekání zákazníka. Návrh je popsán v několika vývojových krocích, vypadá logicky a výsledek vypadá funkčně. Bohužel nejsou přiloženy zdrojové kódy, ani měření, statistiky, či simulace, které by umožnily objektivní hodnocení dosažených výsledků, či porovnání jednotlivých vývojových kroků. Není tedy zcela jasné, zda navržený algoritmus byl skutečně implementován do senzoru a odzkoušen v reálných podmínkách. Tato část doplňuje řešení bodu 3 zadání a přesahuje i do bodu 4 – řeší samotné počítání/detekci zákazníků v zónách a jejich pohyb. Druhým řešeným problémem je vývoj SW pro PC/OS Windows, který umožňuje vizualizaci a ukládání senzorových dat v reálném čase, prohlížení uložených dat načtených ze souboru, konfiguraci senzoru a sběr statistických dat. Implementace je na vysoké úrovni. SW se jeví stabilně. Za nedostatek považuji nedostatečnou dokumentaci - žádné komentáře, žádná dokumentace použitých tříd a pod.. Jako u každého SW se nabízí velký prostor pro zlepšení (např. vizualizace statistických dat, která jsou nyní jen exportována). Implementace však poskytuje všechny funkce požadované zadáním v bodě 4. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 86 bodů. Doporučuji komisi nechat si vysvětlit proč není přiložena implementace navrženého stavového automatu a které části systému byly skutečně implementovány autorem práce.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 134799