DAŇOVÁ, Ľ. Automatická detekce srdečních patologií pomocí vysokofrekvenčních složek komplexu QRS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Studentka Ľudmila Daňová se zabývala tématem detekce srdečních patologií pomocí vysokofrekvenčních složek EKG. V teoretické části práce studentka pečlivě popisuje veškeré teoretické znalosti nutné k vypracování praktické práce. Pro práci jsou stěžejní především kapitola 4 zabývající se popisem následně detekovaných patologií včetně popisu projevů těchto patologií v EKG a kapitola 5 popisující současný stav poznání v tématu detekce srdečních patologií pomocí vysokofrekvenčního EKG. V praktické části práce studentka popisuje jednotlivé kroky svého algoritmu. Studentka zmiňuje také pokusy, které udělala pro stanovení optimálního rozmezí filtrace. Tato optimalizace by měla být popsána detailněji včetně prezentace výsledků při jednotlivých filtračních pásmech, nejen ukázka na obrázcích, které nemusí být reprezentativní. Z textu není ani zřejmé, kolik a jaká frekvenční rozmezí autorka testovala. Metodika pro rozlišení LBBB a RBBB byla převzata z odborné literatury, převzatá metodika nebyla výrazně optimalizována nebo inovována a není tak zřejmý nový přínos práce. Například by bylo přínosné otestovat různé způsoby detekce významného bodu ve svodech V1 a V6, případně využít i jiné svody než V1 a V6. Algoritmus je otestován na dostatečném množství signálů a na závěr autorka srovnává svoje výsledky s výsledky v odborné literatuře. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, vytknout se dá nestandardní zarovnání odstavců, které je navíc v práci nejednotné. Přes výše uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě a navrhuji známku D, 65 bodů.
Studentka se ve své práci zabývá aktuální a v praxi využitelnou problematikou detekce patologií z vysokofrekvenčních signálů EKG. Práce je logicky členěna. Od úvodu po závěr obsahuje 49 stran. Teoretická část práce je dobře popsána a je plně dostačující pro navazující praktickou část. Praktická část práce je popsána ve dvou kapitolách (6 a 7). Studentka v rámci práce řeší detekci dvou patologií RBBB a LBBB. Kapitola 6, kde je popsán algoritmus detekce patologií, je logicky členěna, ale velmi zevrubně popsána. Chybí mi detailnější popis (např. které svody byly dopočítány a jak, jak probíhala kumulace včetně názorné ukázky, jak byl stanoven začátek a konec komplexu QRS, v kapitole 6.8 Detekcia chybí, jak byly rozlišeny RBBB, LBBB a jak byl stanoven práh). Podrobnější popis by si také zasloužila optimalizace algoritmu, která je popsána velmi stručně a není dostatečně podložena dílčími výsledky. Algoritmus byl vytvářen s využitím 15 signálů a následně testován na 315 signálech, což považuji za dostatečné. V práci ovšem chybí podrobnější popis použitých signálů/databází (např. délka, vzorkovací frekvence, bitové rozlišení, způsob měření). Výsledky algoritmu jsou v práci řádně popsány a porovnány s jinými autory. Místy práce obsahuje věcné chyby (např. zaměňování pojmů svody a elektrody v kapitole 3). Formální úprava práce je průměrná, práce obsahuje místy překlepy. Vytknout musím také horší kvalitu a čitelnost obrázků a u některých obrázků špatné jednotky (např. obrázek 17, 19). Některé mají anglické nebo české popisky, ačkoli je práce psaná ve slovenštině. Obrázky ne vždy následují po první zmínce v textu. Studentka čerpá z 30 literárních zdrojů, z nichž 14 jsou práce publikované v mezinárodních impaktovaných časopisech či na mezinárodních konferencích. Seznam literatury není konzistentní (zápis jmen autorů a názvů časopisů), místy chybí některé údaje (např. zdroj [15]). Některé citace jsou uvedeny na jednom místě v textu pro celou kapitolu (např. v kapitole 3), což považuji za nevhodné. Ač z práce není zřejmá žádná inovace vytvořená autorkou, konstatuji, že zadání práce bylo splněno, a práci doporučuji k obhajobě. Přikládám otázky k obhajobě.
eVSKP id 132876