KLABAL, P. Měření kontrakcí izolovaných srdečních buněk v reálném čase [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Pan Bc. Petr Klabal měl za úkol se ve své diplomní práci zabývat měřením kontrakcí izolovaných srdečních buněk. Podle zadání měl prostudovat metody měření změn geometrických rozměrů izolovaných srdečních buněk, rozebrat metody vhodné pro hodnocení kontrakcí izolovaných srdečních buněk v reálném čase (rychlost odezvy, přesnost, technické problémy s detekcí hran buněk) a popsat, k čemu tato měření při fyziologickém výzkumu slouží. Hlavním úkolem pak byl návrh systému pro výběr řádku obsahujícího obraz buňky. Zde je nutno především říci, že se jedná o dost specializovaný problém, protože počet fyziologických pracovišť, které se měřením izolovaných na srdečních buňkách zabývají je omezený. Tomu pak odpovídá i množství informací, které lze k tomuto problému získat. Pan Klabal navrhl experimentální systém pro výběr příslušného řádku a testoval jej pomocí simulačního programu, ve kterém navržené zařízení testoval. Když si chtěl pak funkci ověřit jeho funkci na vzorku sestaveném z reálných součástek ukázalo se, že systém funkční není. Zde se v praxi ukázal známý fakt, že ne vždy je simulace v plné shodě se skutečností. Po úpravě obvodového zapojení se mu podařilo obvod pro výběr zvoleného televizního řádku zprovoznit. Nad rámec zadání jej pak realizoval a pomocí zkušebního televizního signálu s obrazem izolovaných srdečních buněk jej prakticky odzkoušel. Mohu konstatovat, že navržené zařízení je opravdu funkční, přestože mám drobné výhrady ke dvěma zapojením obvodů. Ty však plynou z konstruktérské nezkušenosti. Předložená diplomní práce má logickou strukturu. Seznam literatury v práci uvedený svědčí o snaze studenta získat o řešeném problému co nejvíce informací. Předloženou diplomní práci doporučuji k obhajobě a navrhuji bodové hodnocení 89 bodů.
Předmětem práce studenta Petra Klabala bylo studium metod pro měření kontrakcí izolovaných srdečních buněk a výběr vhodné metody pro jejich hodnocení v reálném čase. Hlavním úkolem byl návrh systému pro výběr televizního řádku obsahujícího obraz buňky. V realizační části práce student navrhl systém pro výběr příslušného řádku a jeho funkci simuloval pomocí simulačního programu. Pozitivně hodnotím, že student nad rámec zadání provedl realizaci svého návrhu a ověřil tím jeho funkčnost. V práci jsou zakomponovány dva voltmetry pro měření napětí v kladné i záporné napájecí větvi (+5 V, -5 V). Domnívám se, že součástí zadání nemělo být ověření funkce stabilizátorů 7805 a 7905, proto jsou voltmetry zcela zbytečné. Ve schématu zapojení jsou zajímavě použity potenciometry R7 a R8, které v určitých polohách zkratují výstup zesilovače a hradla proti zemi. Použitý zesilovač je naštěstí proti zkratu odolný. U obrázku v příloze 3 na str. 63 bych rád upozornil na nejasné vedení propojek, které se různě kříží a činí takto navrženou předlohu nepoužitelnou. Po formální stránce mám drobnou výhradu - členění na jednu dílčí podkapitolu je nelogické a zbytečné (části 3.1, 4.1, 4.1.1, 6.1). Literaturá je správně zapsána a v práci odkazována. Použitá schémata jsou přehledná. Vzhledem k uvedeným připomínkám hodnotím práci studenta Petra Klabala známkou "velmi dobře". Přikládám otázku k obhajobě.
eVSKP id 49146