NĚMEC, J. Návrh konfigurace napájecí sítě rozsáhlého strojírenského podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Práce je zaměřena na problematiku návrhu napájecí soustavy rozsáhlého strojírenského podniku. První část práce je zaměřena na teoretickou specifikaci průmyslových sítí, zejména na problematiku kompenzace a energetického rušení. V druhé části je velmi srozumitelně a přehledně proveden popis jednotlivých provozů podniku. V závěrečné fázi práce je proveden návrh tří základních variant provozu a provedeno zhodnocení. Diplomant pracoval na své práci zcela samostatně a svou práci s vedoucím nijak nekonzultoval. Celková koncepce diplomové práce je na dobré úrovni a jsou splněny stanovené body zadání. Práci bych vytkl zejména velké množství překlepů a chyb, a také v některých pasážích ne zcela přesný popis či užití technických termínů. Velkým nedostatkem práce je i chybějící podrobnější postup při návrhu jednotlivých komponent. V práci postrádám podrobnější zdůvodnění zvolených parametrů jednotlivých prvků soustavy, zejména parametrů kompenzačních zařízení, transformátorů a rozvaděčů. Dále by bylo v hodné uvést i konkrétní příklady výpočtů při návrhu jednotlivých kabelových vedení pro dané varianty. Vzhledem k absenci konkrétního postupu návrhu nelze ověřit jeho správnost. Autor práce také navrhuje konkrétní parametry rozvaděčů i kabelů, bez provedeného či přiloženého zkratového výpočtu, což dle mého názoru významně snižuje věrohodnost výsledků práce. Vzhledem k absenci jakýchkoli konkrétních výpočtů nelze rozlišit vlastní práci autora od případně převzatých návrhů jednotlivých prvků navrženého provozu. I přes uvedené výhrady doporučuji práci k obhajobě, kde diplomant prokáže zda dané problematice rozumí a kde si obhájí práci odvedenou na řešeném projektu. Jiné výhrady k práci: - na str. 36. je odkazováno na přílohu C, kde je proveden náčrt rozmístění jednotlivých provozů, avšak v příloze není nic podobného přiloženo - nenavazující číslování kapitol – 4.2.3 následuje 4.2.1.1 Dotazy k obhajobě: - na straně 35 v kapitole 2.5.4.3 je uvedena značka +99+, jaký je její význam? - na straně 31 je uvedeno, že se použití síťové tlumivky doporučuje pro redukci přetížení kondenzátorů pro kompenzaci účiníku. Poprosil bych o bližší vysvětlení.
Téma předkládané diplomové práce je v současné době, charakterizované instalací stále většího počtu elektrických zařízení vyznačujících se různými úrovněmi energetického rušení, velmi aktuální. Diplomat zvolil pro návrh průmyslové sítě napájející zadanou skladbu provozů tři nejběžnější varianty její konfigurace. Pro tyto varianty navrhl jednak dimenzování základních prvků rozvodných zařízení, ale také způsob kompenzace jalového výkonu, případně eliminace energetického rušení emitovaného napájeným zařízením. Při tomto návrhu zpracoval relativně vysoké penzum dostupné odborné, ale i firemní technické literatury. Podle mého názoru se v této literatuře orientoval správně a na jejím základě učinil správná technická rozhodnutí. Ke způsobu prezentace závěrů práce nemám zvláštních připomínek s výhradou ne vždy přesného a jednotného názvosloví (patrně dáno čerpáním z různých zdrojů a technických podkladů). Také bývá v projektantské praxi obvyklé neomezit se pouze na konstatování, že „všechny kabely vyhověly na kontrolu úbytku napětí“, ale tyto hodnoty uvádět v kabelové listině. Ekonomické porovnání variant vychází patrně s dostupných indikativních nabídek, přičemž skutečné ceny by se patrně lišily. Rozhodně budou ale značně odlišné v případě centrální kompenzace na napěťové hladině 22 kV. Nicméně, způsob porovnání, jak jej diplomant provedl, lze akceptovat a konstatovat, že diplomant splnil zadání. Grafická úroveň práce je velmi dobrá.
eVSKP id 51978