PETRŮ, L. Betony na bázi reaktivních prášků (RPC) s polymerními latexy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šoukal, František

Studentka Bc. Ludmila Petrů vypracovala diplomovou práci na téma vlivu polymerních latexů na mechanické vlastnosti a balistickou odolnost RPC. Téma bylo řešeno v návaznosti na projekt TAČR jehož předmětem je vývoj balisticky odolných panelů pro ochranu objektů kritické infrastruktury. Samotná práce je zpracovaná přehledně v typických kapitolách vč. závěru, poskytujícího přehled o dosažených výsledcích. Při zpracování literární rešerše byla nutná větší podpora ze strany vedoucího práce. Experimentální část provedla studentka s asistencí konzultanta. A rovněž s podporou vedoucího a konzultanta zpracovala a vyhodnocovala výsledky získané z laboratorních zkoušek a analýz. Studentka také prokázala přiměřenou schopnost odborně pracovat se získanými výsledky, zobecňovat je a kriticky přistupovat k jejich interpretaci. Po stylistické a jazykové stránce má práce rovněž dobrou úroveň. Studentka v průběhu práce přiměřeně využívala konzultace jak s vedoucím tak s konzultantem Ing. Radoslavem Novotným, Ph.D. Diplomová práce svým rozsahem a kvalitou prokazuje schopnost studentky samostatně a tvůrčím způsobem řešit odbornou problematiku. Diplomovou práci Bc. Ludmily Petrů celkově hodnotím velmi dobře a doporučuji ji k obhajobě před státní komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Studium literatury a její zpracování C
Splnění požadavků zadání A
Využití poznatků z literatury C
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Koplík, Jan

Diplomová práce Bc. Ludmily Petrů se zabývá studiem RPC betonů s polymerními latexy. RPC betony jsou materiály, které kromě stavebnictví mohou najít využití i jako materiály vhodné pro balistickou ochranu, což je mimo jiné zkoumáno v této práci. Vzhledem k současné situaci je předpoklad, že jakýkoliv výzkum na tomto poli má velkou šanci dostat se do aplikační sféry. Po formální stránce práce splňuje všechny požadavky kladené na tento typ závěrečných prací. Práce je logicky členěná na jednotlivé části a všechny vytyčené cíle byly splněny. Trochu mě překvapilo, že v klíčových slovech nejsou zmíněny RPC betony, kterými se práce zabývá. Z formálního členění mi chybí seznam zkratek. Teoretická část je správně zacílená, nejsou tu žádné balastní informace. Naopak mi chybí zmínka o balistické odolnosti betonů, jež byla v abstraktu vytyčena jako hlavní cíl práce. Autorka využila relevantních zdrojů jak tuzemských, tak i cizojazyčných vědeckých časopisů. Také se v práci objevuje pouze minimum pravopisných a syntaktických chyb. Přesto se vyskytují jisté nelogičnosti. Co znamená termín „křemičitá dýmky“ (str. 15, první odstavec) mi zůstalo skryto. Také není úplně šťastné beton dělit na dvě hlavní složky – vodu a pojivo a v další větě vyjmenovat více základních látek pro výrobu betonu (kap. 2.1.4 – Složení vysokohodnotného betonu). Dále v textu dochází ke záměně pojmů pevnost v tahu a pevnost v tahu za ohybu a také poměr vody a pojiva a poměr vody a plniva. V experimentální části je dostatečně srozumitelně popsán způsob přípravy vzorků a použité metody. Dále jsou popsány použité materiály. Zde bych doporučil nepřepisovat všechny informace od výrobce a vybrat pouze informace relevantní pro práci (není třeba zmiňovat, že duvilax se uchovává v uzavíratelných nádobách atd.). V tabulce č. 9 jsem nerozklíčoval zkratky SF a SP. V praktické části jsou shrnuty jednotlivá měření a analýzy do přehledných tabulek a grafů. Ve výsledcích se díky tomu dobře orientuje, zejména je výstižné vytyčení referenčních hodnot v grafech. Jednotlivé grafy a tabulky jsou následně popsány v textu. Zde bych vyzdvihl dobrou práci s chybovými úsečkami. Co naopak postrádám je větší diskuze jednotlivých trendů a výsledků, některé věci jsou pak popsány v závěru, ale právě v praktické části by byl vhodný prostor pro širší diskutování analýz a měření. Také postrádám konfrontaci výsledků s odbornou literaturou. U map z elektronové rastrovací mikroskopie není patrné, jak byly jednotlivé fáze na snímku identifikovány (vyjma latexu). V závěru autorka vše přehledně shrnula. Práce splnila všechny požadavky na diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 148010