SLÁMA, P. Paralelismus na úrovni instrukcí v moderních procesorech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pristach, Marián

Cílem diplomové práce bylo prozkoumat možnosti paralelismu a technik pro zpracování více instrukcí za takt v moderních procesorech a návrh modelu procesoru na RTL úrovni. Zadání diplomové práce je z firmy Codasip s.r.o., proto přikládám posudek konzultanta z firmy Bc. Marka Masaříka: "Zadání bylo splněno ve všech bodech. Prezentační úroveň dokumentu je na dobré úrovni. Text je systematicky členěn do několika kapitol, ve kterých je čtenáři nejprve vysvětlen teoretický základ týkající se návrhu procesoru a paralelismu procesoru na úrovní instrukcí. Na základě těchto poznatků je dále popsán návrh a implementace dvou modelů s různým přístupem paralelismu v jazyce CodAL. V závěru práce jsou shrnuty dosažené výsledky spolu s popisem testování. Formální úprava diplomové práce je na velmi dobré úrovni. Práce s literaturou je na dobré úrovni. Citace jsou v textu řádně označeny. Student pracoval samostatně. Konzultace využíval při implementaci a ladění procesorů. Výstupem práce je implementace dvou procesorů s různou úrovní paralelizace v jazyce CodAL a analýza dosažených výsledků na výkonnostních testech. První model se superskalární linkou a statickým plánováním dosahuje téměř totožného skóre jak ideální referenční model. Druhý model se zabývá implementací Tomasulova algoritmu pro dynamické plánování instrukcí. Přestože na testech nedosahuje výsledků referenčního modelu, v závěru práce jsou rozebrány nedostatky instrukční sady uRISC, které jsou příčinou nižšího skóre tohoto modelu. Diplomová práce splňuje požadavky jak po formální, tak i po praktické stránce. Tuto analýzu využití paralelismu lze využít při návrhu procesoru se složitější instrukční sadou." K hodnocení konzultanta doplním, že práce by mohla obsahovat detailnější analýzu navržených modelů (např. z pohledu výskytu hazardů, plochy na čipu apod.) a v případě skalárního modelu s dynamickým plánováním důkladnější analýzu, proč test Coremark dosahuje horších výsledků než referenční model. Poslední výhradu mám k seznamu použité literatury, která není podle normy a obsahuje chyby. Práci doporučuji k obhajobě a na základě uvedených informací hodnotím stupněm velmi dobře (85b).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Levek, Vladimír

Student se v předložené diplomové práci zabývá zvýšením výpočetní efektivity procesorů pomocí zřetězení instrukcí. Téma je zpracováno formou rešerše dostupných metod, návrhu vlastního řešení a ověření navržených předpokladů testováním. Celá práce je psána čtivou formou, bez gramatických chyb či překlepů, pomocí odborné terminologie na poměrně vysoké úrovni. Z formálního hlediska bych zmínil absenci vysvětlení či překladu zkratek při jejím prvním výskytu. Některé jsou uvedeny v seznamu zkratek, jiné nikoliv. Některé jsou vysvětleny či přeloženy, některé vůbec. Některé zkratky jsou použity jako nadpis kapitol – což není příliš vhodné. Dále bych vytknul nepříliš efektní práci s literaturou. Na začátku hlavní kapitoly autor napsal, že následující text čerpá z několika odkazů, přičemž následuje velké množství podkapitol a velké množství informací bez jakéhokoliv odkazu na literaturu. Z typografického hlediska bych vytknul různé a poměrně rozdílné velikosti fontů písma v tabulkách. Dále v návrhové části diplomové práce student používá mix forem popisu. Střídá se 1. osoba s pasivní formou. Tyto zmíněné nedostatky nikterak závažně nekazí dojem z předložené práce. Z odborného hlediska postrádám v praktické části větší porci osobní invence a větší množství provedených testů s následným rozborem navrženého řešení. Práce působí dojmem velmi přehledné rešerše, a to bohužel i v částech, ve kterých se očekává větší podíl konkrétních návrhových kroků podpořených přiměřeným množstvím testů. Práci hodnotím jako velmi dobrou 83 body.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 127451