KOPEČNÝ, M. Vliv teploty na životnost olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Neoral, Jiří

Student Martin Kopečný se ve své práci zabývá problematikou teplotních jevů v olověných akumulátorech se zaměřením na hermetizovaný stav. Teplotní jevy v olověných akumulátorech. jsou zajímavou oblastí výzkumu protože teplota okolní i vnitřní mají vliv na charakteristiky olověného akumulátoru, zejména jeho životnost. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 59 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do sedmi kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia elektrochemických zdrojů, shrnuje poznatky o primárních a sekundárních článcích. Detailně se věnuje problematice olověných akumulátorů a teplotních jevů s nimi spojenými. Praktická část popisuje tvorbu měřících elektrod, automatizované měřící pracoviště a teplotní pec. Jsou vyhodnoceny experimenty pro akumulátory v hermetizovaném stavu při normální i zvýšené teplotě okolí. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce má značný význam pro zvyšování užitných vlastností olověného akumulátoru. Proto doporučuji práci k obhajobě a studenta hodnotím klasifikací 90, A

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Bača, Petr

Student Martin Kopečný se ve své práci zabývá vlivem teploty na provoz olověného akumulátoru, popisuje jednotlivé děje, které se podílí na celkovém tepelném managementu akumulátorů. V praktické části se zabývá výrobou elektrod, přípravou vlastních experimentů, měřením a závěrečným vyhodnocením. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní části je pojednání o typech elektrochemických článků s detailním popisem problematiky olověných akumulátorů včetně vlivu teploty na jejich vlastnosti. Druhá část diplomové práce detailně popisuje jednotlivé výrobní kroky experimentální elektrody se zabudovaným teplotním čidlem a měřící pracoviště. V závěrečné části se diplomant věnuje vlastním experimentům a jejich vyhodnocení. Vlastní práce působí po stránce stylistické i odborné dobrým dojmem. Škoda nesrovnalostí v textu, které snižují celkový dojem. Zmínil bych nejviditelnější: - Str. 26: rovnice 3.10. popisuje korozi mřížky kladné elektrody, nikoliv korozi záporné elektrody - Str. 30: Probíhající elektrochemické reakce nemusí být nutně exotermické, může se jednat i o endotermické reakce, které spotřebovávají teplo z okolí. - Str. 47: Nejsou popsány proměnné z tab. 4. - Obr. 6.10 až 6.13 špatný průběh jednotlivých veličin. 0 na ose x neodpovídá počátku nabíjení, ale u části elektrod je zahrnuta i část vybíjení (nejviditelněji u elektrod s příměsí TiO2). S touto chybou se bohužel nese i následná špatná interpretace výsledků experimentů s nabíjecím proudem 1,2A I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal dobrou orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 41148