SÁRKÖZY, I. Řídicí systém pro malý mobilní robot [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Žalud, Luděk

Práce navazovala na přechozí projekty studenta. Student dokázal nastudovat poměrně širokou problematiku - jak mikroprocesorovou techniku, tak snímače neelektrických veličin pro mobilní robotiku. Je třeba ocenit především široké spektrum činností, které student provedl - podobný rozsah prací bývá běžně rozdělen do dvou samostatných prací. Student pracoval samostatně a iniciativně, práci pravidelně konzultoval, dobře pracoval s literaturou. Vytyčené cíle práce byly jednoznačně splněny, měl jsem možnost vidět funkční robot. Předložená diplomová práce prokazuje studentovy inženýrské schopnosti a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Macho, Tomáš

Úkolem diplomanta pana Bc. Imrich Sárközyho bylo navrhnout a realizovat mikroprocesorový řídicí systém pro mobilní platformu s mikrokontrolérem řady Atmel xMega. K mikroprocesorovému systému měl připojit snímače neelektrických veličin a ověřit funkci celého řešení. Zadání lze řadit k méně náročným, ale odpovídajícím požadavkům na diplomovou práci. Hned na začátku práce diplomant popsal mikrokontrolér ATMEL AVR XMega16 A4 a periferie, které dále využíval. V další části práce popisuje návrh mikroprocesorového systému, jeho propojení s nadřazeným počítačem PC, připojení modulu Sabertooth 2x10 pro řízení motorů podvozku, připojení čtyř ultrazvukových snímačů, modulu kompasu, akcelerometru a modulu pro odometrii. Bohužel diplomant v práci pouze konstatuje, že použil daný modul, ale vůbec nezdůvodňuje, proč použil zrovna daný typ. V práci postrádám přehled snímačů pro danou veličinu, jež jsou dostupné na trhu a zdůvodnění výběru konkrétního typu. Diplomant vytvořil softwarové vybavení pro mikrokontrolér, navrhnul a implementoval komunikační modul pro bezdrátový modul Bluetooth s možností rozšíření na ZigBee. Za zásadně chybné považuji úvahy o přesnosti napájecího napětí na str. 17. Přesnost napájecího napětí 0.002 % nelze nikdy dosáhnout. Pro 12 bitový A/D převodní je nutné použít speciální přesný zdroj referenčního napětí, nikoli odvozovat referenční napětí přímo z napájecího napětí mikrokontroléru. Na začátku práce velmi postrádám kapitolu věnovanou rozboru zadaného úkolu, vytyčení cílů a popisu možných řešení včetně řešení uvedených v literatuře. Kdyby diplomant nejprve provedl rozbor problematiky, možná by již na začátku práce zjistil, že pro vytvoření navigační mapy vystačí pouze se 3 ultrazvukovými čidly a zbytečně by nepoužil 4 čidla. Kladně hodnotím, že diplomant vytvořil nad požadavky zadání program REMOTE, který slouží jako uživatelské rozhraní operátora. Práce je na solidní grafické úrovni. Obsahuje však větší množství netechnických termínů a termínů chybně přeložených z anglického jazyka. Např. „Pokud není vybraný mikrokontrolér 5V tolerantní, …“, „způsob vzájemného přepojení dvou sériových portů“ nebo použití slova byt místo byte resp. bajt. Na mnoha místech má práce příliš heslovitý charakter. Převážná část práce je vlastním dílem pana Bc. Sárközyho. Dle mého názoru je pan Bc. Imrich Sárközy schopen navrhovat mikroprocesorové systémy, vytvářet pro ně programové vybavení, vytvářet grafické aplikace pro počítače PC, ale není schopen provádět koncepční úvahy a hledat různé varianty řešení. Předloženou práci pana Bc. Imrich Sárközyho doporučuji přijmout k obhajobě a navrhuji ji hodnotit známkou dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce D 33/50
Formální zpracování práce D 6/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 40216