JANKEJE, K. Využití techniky DGGE k analýze a identifikaci vybraných druhů mikroorganismů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Cílem práce bylo zavedení zcela nové složité molekulární metody PCR-DGGE a testování možností její aplikace na diagnostiku kvasinek. Studentka přistupovala k řešení diplomové práce naprosto samostatně, iniciativně a projevovala výrazný tvůrčí přístup. V rámci velmi náročné experimentální práce zvládla řadu optimalizačních experimentů a dílčích kroků jako jsou kultivační techniky, izolace DNA z komplikovaných biologických vzorků, různé typy PCR, horizontální elektroforéza a denaturační gradientová elektroforéza. Při řešení problémů postupovala diplomantka systematicky a průbeěžně efektivně využívala aktuální informace ze zahraniční literatury. Celkově studentka prokázala mimořádnou schopnost samostatného řešení složitých experimentálních problémů, zájem o řešenou problematiku, schopnost hodnocení výsledků a interpretace i diskuse dat. Projevovala rovněž značnou laboratorní zručnost a flexibilitu. Zavedená metoda bude využita při řešení projektů v rámci mezinárodní spolupráce. Výsledky získané v průběhu řešení diplomové práce představují velmi cennou experimentální základnu pro navazující práce. Výsledky byly nebo jsou přijaty k prezentaci jako součást několika sdělení na mezinárodních i národních konferencích i v odborném tisku. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím celkovou aktivitu diplomantky stupněm výborně (A) a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čarnecká, Martina

Predložená diplomová práca bakalárky Kristíny Jankeje sa zaoberá využitím techniky DGGE k analýze a identifikácií vybraných druhov mikroorganizmov. Práca je spracovaná na 70 stranách s tradičným členením na teoretickú časť, ciele práce, experimentálnu a výsledkovú časť nasledovanú rozsiahlou diskusiou a závermi a doplnená použitou literatúrou. V teoretickej časti práce autorka podáva základný prehľad o riešenej problematike. Rozsah i spracovanie tejto kapitoly svedčí o dobrom prehľade autorky v študovanej oblasti. Ďalšie časti práce sú venované metodike a prezentácii nameraných výsledkov. Výsledky sú logicky usporiadané a vhodne okomentované. K vysokej kvalite práce prispieva taktiež aktuálnosť riešenej problematiky. K predloženej práci mám nasledujúce dotazy: 1. Pre správne vyhodnotenie DGGE profilov na obrázkoch 19 – 23 by bolo vhodné do analýzy zaradiť veľkostný štandard. 2. Okrem techniky DGGE sa na identifikáciu mikroorganizmov používajú mnohé ďalšie molekulárne – biologické metódy (napr. restrikčná analýza) - aké sú výhody Vami zvolenej techniky DGGE v porovnaní s týmito metódami? Záverom možno konštatovať, že práca je spracovaná veľmi kvalitne, zodpovedá zadanému formátu a celkovo zanecháva kladný dojem. Vo všetkých smeroch boli splnené požiadavky uvedené v zadaní.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 33053