HLADKÁ, D. Metabolická charakterizace kmenů karotenogenních kvasinek kultivovaných v laboratorním bioreaktoru na směsných odpadních substrátech potravinářského průmyslu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Szotkowski, Martin

Předložená diplomová práce studentky Dagmar Hladké se zabývá produkcí pigmentů a lipidických látek karotenogenními kvasinkami na odpadních substrátech potravinářského původu, se zaměřením na fritovací olej, kávovou sedlinu a produkty z ní získané. Tyto metabolity kvasinek nacházejí uplatnění ve farmaceutickém, potravinářském a zemědělském průmyslu. Experimentálně náročná a rozsáhlá diplomová práce kladla vysoké nároky na samostatnost a organizační schopnosti při práci v laboratoři, aktivní přístup a ochotu učit se novým věcem. Studentka zvládla náročné techniky a procesy hydrolýzy odpadních substrátů a extrakce živin pro kultivace karotenogenních kvasinek. Všechny zadané cíle studentka splnila. Po celou dobu experimentální části studentka pracovala samostatně a všechny zadané úkoly zvládla. Výstupem je diplomová práce poskytující důležité výsledky v oblasti biotechnologie karotenogenních kvasinek. Získané výsledky budou cenným zdrojem informací pro navazující experimenty. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji celkovou známkou "výborně (A)".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Márová, Ivana

Předložená diplomová práce řeší aktuální problematiku biotechnologické valorizace odpadů. Je zpracována v češtině na 73 stranách textu, s minimem chyb a překlepů a jazykově korektní. Práce je klasicky členěna, rozsah kapitol je vcelku dobře vyvážený s bohatou experimentální částí (teoretická část 18 stran, experimentální část 51 stran). Práce je logicky koncipována, struktura práce je přehledná a vhodně dokumentovaná. Práce obsahuje kromě teoretické a experimentální části, úvodu, závěru a seznamu literárních zdrojů též seznam zkratek. Teoretická část je zpracována stručně a přehledně, obsahuje však spíše obecné informace o kvasinkách, jejich metabolismu a použitých metodách, přičemž některé kapitoly (růstová křivka, UV-VIS spektrofotometrie apod.) by mohly být vynechány. Naproti tomu text vůbec neobsahuje skutečné rešeršní části zpracované z odborné literatury, a to bez ohledu na komplexnost problematiky a dostupnost řady literárních zdrojů. Práce je doplněna pouze 43 literárními odkazy, z toho pouze asi polovina odkazuje na aktuální separátní literaturu z posledních let. Citace jsou číslovány správně dle pořadí uvedení v textu, formální úprava některých citací však neodpovídá aktuální normě (př. citace 1, 12, 13, 27, 31 apod.). Doporučila bych rozhodně citovat údaje průběžně, nikoli skupinou odkazů na konci odstavce nebo podkapitoly (př. str. 10, 16, 23). Na základě podrobného prostudování práce mohu konstatovat, že všechny body zadání byly splněny. Je třeba ocenit, že v průběhu experimentální části bylo provedeno nadstandardní množství experimentů s využitím celé řady různých metodických postupů od kultivačních technik v baňkách a fermentorech na jedné straně po sofistikované instrumentální metody na straně druhé. K práci mám následující připomínky a dotazy: - Str.11 – 15 – obrázky karotenogenních kvasinek jsou značně deformovány - Str. 20 – vysvětlení biosyntézy mastných kyselin a lipidů neodpovídá úrovni práce, je příliš zjednodušené - Str. 22 – doplňte/vysvětlete prosím informaci ohledně vlivu nedostatku tokoferolu - Str. 30 – názvy kmenů by měly být uvedeny fontem Italic - Str. 30 dole – chybí specifikace použitého fritovacího oleje, případně odkaz na obvyklé složení kávové sedliny - Str. 38 - 40 – množství fosforu a hořčíku je uváděno v procentech – co bylo základem pro jejich vyjádření? Závěrem mohu konstatovat, že předložená diplomová práce představuje kvalitní a komplexní studii s přímým aplikačním potenciálem. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím výslednou známkou A - „výborně“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury a její citace C
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Úroveň jazykového zpracování B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139142