HEŽEL, H. Analýza vývoje rostlin pomocí umělé inteligence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bažout, David

Student se věnoval dříve neznámé problematice klasifikace obrazových dat a značně se v této oblasti během řešení práce posunul, čehož si cením. Podařilo se mu porozumět odborné literatuře a navrhnout vlastní řešení dané úlohy. Výsledem vykazuje prostor ke zlepšení, nicméně je funkční a prakticky využitelný. Do kvality technické zprávy promluvil do jisté míry nedostatek času při dokončování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Práce se zabývá automatizovaným rozpoznáváním  fáze růstu rostliny na základě vizuálních dat. Implementace automatického popisovače definujícího vývojovou fázi rostliny vytváří do budoucna možnost možnost pokročilé analýzy a optimalizace pěstebního procesu, což je přesahem této práce. Analýza obrazových dat pomocí neuronové sítě přesahuje znalosti vyučované v bakalářském studijním programu, proto vnímám zadání jako mírně obtížné a ze strany studenta za splněné.
Práce s literaturou Student se během vypracování inspiroval doporučenou studijní literaturou, vyhledávál si i odborné publikace vlastní, jejichž využití se mnou řádně konzultoval.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student měl potíže s dodržováním stanovených termínů, nicméně vždy komunikoval nebo alespoň navštívil konzultační schůzky s cílem hledat vhodné řešení. Na konzultační schůzky chodil připraven.
Aktivita při dokončování Během dokončování měl student jistý časový deficit, technickou zprávu tedy nebylo možné náležitě připomínkovat a zapracovat zpětnou vazbu. Student se nicméně snažil organizovaným způsobem maximalizovat využití zbývajícího času pro zlepšení kvality výsledku.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Juránková, Markéta

Student navrhl a natrénoval konvoluční neuronovou síť pro odhad stáří salátu. Pro vývoj použil existující dataset. I když je zadání formálně splněno, z dosaženého výstupu je bohužel zřejmé absolutní nepochopení problematiky. Za největší nedostatky práce považuji: Návrh architektury použitých modelů a způsob augmentace dat Nedostatačné experimenty, dosažené výsledky a chybějící diskuze. Typografické chyby v práci a těžká srozumitelnost textu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání bylo formálně splněno, textová i praktická část bohužel vykazují známky nepochopení problematiky ze strany studenta.
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 60 Práce je strukturována do klasického formátu teoretická část/návrh a realizace/závěr. Obsah jednotlivých kapitol je však rozporuplný, některé částí jsou nadbytečné, některé důležité naopak chybí. Při popisu realizace jsou podrobně popsány méně relevantní informace (jako např. způsob načítání obrázků a získání jejich anotací z názvu) důležité informace k trénování a testování však chybí, nebo jsou popsány moc stručně a nesrozumitelně. Student popisuje pokročilé metody učení bez učitele, i když se v práci vůbec nevyužívají, naopak základní pojmy jako klasifikace a regrese ve vztahu k řešenému problému jsou opomenuty. V práci je použit textový popis místo matematických rovnic (např. str. 27).
Formální úprava technické zprávy 65 Práce obsahuje značné množství typografických chyb, lehce kontrolovatelných pomocí základních nástrojů (absolôtnej, raslín, hmostnosť, ovyplvňujú,...). Student používá vlastní překlady technických termínů - "Omezený stroj Boltzmann" a jiné. Některé části  textu jsou pro čtenáře velice těžko pochopitelné.
Práce s literaturou 75 Student správně cituje použité zdroje jak v textu tak u obrázků. Počet citovaných prací je poměrně velký, některé však nejsou relevantní, případně jsou závěry špatně interpretovány. 
Realizační výstup 55 Student natrénoval dvě různé architektury konvolučních sítí s využitím existující datové sady. Trénovací sada obsahovala 140 snímků co je v extrémním nepoměru k velikosti modelů (~85k parametrů pro malý a ~27M pro větší model), které nebyly předtrénovány. Pro trénování byly použity pouze původní snímky bez jakékoliv augmentace dat. Naopak pro testování byla datova sada rozšířená, a to i operacemi nevhodnými pro řešenou úlohu, jako je změna měřítka.  V experimentální části není popsáno, jakým způsobem byla využita validačná sada. Provedené experimenty jsou nedostatečné a dosažený výsledek 75% správnych predikcí na takto jednoduché úloze je neuspokojivý vzhledem k tomu, že při nastavení konstantní hodnoty na výstupu na základě rozložení trénovací sady je možné dosáhnout úspěšnost 70%. I nízká úspěšnost by byla akceptovatelná, kdyby student dostatečně popsal, kde je možný problém a navrhl vylepšení. Student však vyhodnotil dosažené výsledky jako "dobré".
Využitelnost výsledků Problematika řešená v této práci je relevantní, avšak zvolený přístup a výsledky nejsou v stávající podobě využitelné.
Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 154717