LESÁK, M. Digitální regulátor pro ohřev lisu dřevotřísky na bázi Simatic S7-1500, TIA Portal V12 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Bakalář pan Michal Lesák se přihlásil na zadání, které dodala česká pobočka německé firmy s příslibem standardní podpory v dokumentaci i v metodice. Předmětem bylo použití PLC SIMATIC S7-1500 pro regulaci teploty v lisu dřevotřískových desek. Bohužel, po zdlouhavé a bezprecedentně neseriózní komunikaci, která nás stála spoustu času, se tato firma odmlčela. Z mála prvotních informací, jsme se pokusili zadání zrekonstruovat, a studentu Lesákovi se podařilo najít alternativní firmu, kde je zmíněný lis nasazen do provozu. Student Michal Lesák přistupoval k práci velmi svědomitě a zvýšenou pílí a nasazením časovou ztrátu dohnal a svoji bakalářskou práci dotáhl do konce. Spolupráce s ním byla velmi dobrá, na častých konzultacích jsme probírali jeho naměřené a nastudované informace a stanovovali další postup. Vysoce musím ohodnotit snahu, úsilí, zodpovědnost a iniciativu studenta. Díky těmto vlastnostem překonával slabší úroveň svých odborných znalostí, které se také promítaly do menší samostatnosti. Závěrem lze říci, že, student prokázal velkou snahu a zodpovědnost, zvládnul značné potíže způsobené zadavatelem, ale na druhé straně byl slabší v odborných znalostech a samostatnosti řešení. Dle mne splnil všechny body zadání a prokázal, že se může ucházet o titul bakaláře. Doporučuji hodnocení 70 bodů, tedy C.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Zemánek, Pavel

Zadáním bakalářské práce bylo vytvoření návrhu digitálního regulátoru pro regulaci ohřevu lisu na bázi řídicího systému PLC Simatic, včetně řídícího programu v systému a vizualizace s parametrizací regulátoru pro výrobu dřevotřískových desek. V práci je obecně velmi stručně popsána výrobní linka lisovacího systému, programovatelný automat Siemens - Simatic S7- 1500/ET, ovládací panely řady Simatic HMI Basic a popis software TIA portal V13 pro vytváření aplikačních uživatelských programů. Všechny tyto prostředky byly použity standardním způsobem pro vyřešení zadané problematiky, Autor se také věnuje vysvětlení pojmů ovládání a regulace pro aplikace s řídicím systémem. Chybou je, že autor neuvádí alespoň slovně nezbytné vstupní a výstupní signály připojené k PLC. Bez těchto vstupů a výstupů nelze ověřit správnost nasazení daného automatu. Při popisu algoritmu řízení včetně komunikace se student omezil na velmi stručný popis. Chybí mi vývojový diagram, který by dal ucelený přehled o celkové činnosti zařízení. Měření potřebných dat pro identifikaci soustavy a následně návrh regulátoru bylo provedeno na náhradní soustavě, což student zdůvodnil. Popis programu mohl být podrobněji rozebrán, s ohledem na různé technologické režimy činnosti výrobní linky. Zadání práce bylo splněno s minimálními nároky na vybavení řídicího systému. Z předložené bakalářské práce vyplývá, že autor navrhl implementaci pro praktickou realizaci regulátoru do řídící linky. Autor i dílčím způsobem ověřil správnost řešení a seznámil se s moderní koncepcí PLC S7-1500 a s Basic panelem KTP700 pro vizualizaci a ovládání. Vypracováním práce Michal Lesák prokázal, že je schopen řešit podobné problémy automatizačních úloh. Celkově hodnotím práci jako dobrou – C.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 85580