KONVALINKA, J. Způsoby měření hustoty kostních tkání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Marcián, Petr

Jan Konvalinka vypracoval bakalářskou práci zabývající se metodami používaných pro měření hustoty kostních tkání. V první části práce je provedena rozsáhlá rešerše všech dostupných metod a zařízení. Velice kladně hodnotím, že autor využil především zahraniční literaturu a odborné články. Klasifikaci metod a způsobů měření je popsána velice detailně. V další části práce je provedeno měření hustoty spongiózní kostní tkáně z CT snímků. Závěrečná část práce je věnována výpočtovému modelování kyčelního spojení a provedení analýzy vlivu hustoty spongiózní kostní tkáně na deformačně napěťové veličiny. Autor pracoval samostatně a účastnil se pravidelných konzultací.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Valášek, Jiří

Předkládaná bakalářská práce je v rozsahu 64 stran. Práce se zabývá problematikou, u které bylo potřeba prokázat znalosti mechaniky, fyziky i biomechaniky. Konkrétně je práce zaměřena na rozsáhlý popis principů a způsobů funkce jednotlivých zobrazovacích metod, které je možné pro měření hustoty kostní tkáně využít. Celá práce je vhodně a přehledně strukturována a je psaná v duchu systémového přístupu. Autor práce zpracoval velké množství světové literatury, ovšem kapitola 4 týkající se rešerše dostupné literatury je zpracována velmi úsporně. V další práci by bylo vhodné kapitolu věnovanou rešerším více rozpracovat. Teoretické znalosti, které autor práce načerpal při psaní práce, dokázal prakticky využít na třech vybraných případech (dva femury a jeden páteřní obratel). Škoda je, že měření hustoty kosti nebylo provedeno také pro pánevní kost. Tyto výsledky by mohly být také využity při následující výpočtové analýze. Pomocí výpočtového modelování byl sledován vliv změny hustoty kostní tkáně na deformačně napěťové chování femuru. Hustota kostní tkáně byla pomocí korelačních vztahů přepočítána na hodnoty Youngova modulu, který byl předepsán do modelu materiálu spongiozní kostní tkáně. Popis tvorby výpočtového modelu je stručný, ovšem poskytuje dostatečný přehled o výpočtovém modelu. Podle mého názoru by bylo vhodné rozšířit kapitolu věnovanou modelu zatížení o postup, jak bylo toto zatížení stanoveno. V předkládané práci je toto vyřešeno odkazem na literaturu. Prezentace a analýza výsledků jsou také popsány stručně, avšak vzhledem k rozsahu bakalářské práce je prezentace a analýza výsledků dostačující. Věřím, že teoretické i praktické zkušenosti, které autor této práce získal při řešení daného problému, bude možné využití při tvorbě dalších prací zaměřených na oblast biomechaniky. Písemná i grafická úroveň práce je na dobré s minimem překlepů a nejasností. Tato práce splňuje všechny cíle, které si autor stanovil. Předkládanou práci hodnotím stupněm A „výborně“ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 83711