SOUKUP, L. Zpracování bioimpedančního signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Provazník, Valentýna

Student Ladislav Soukup vytvořil v Matlabu prostředí pro vyhodnocení srdečního výdeje ze signálu bioimpedance. Dle zadání implementoval požadované metody, které samostatně nastudoval z literatury. Programy úspěšně otestoval na množině dodaných pacientských signálů. Student pravidelně konzultoval a projevoval vlastní aktivitu. Výsledný produkt bude sloužit jako základ k jeho další potenciální činnosti v ÚPT AV ČR, v.v.i. a předpokládám, že bude dále rozvíjen dle specifických požadavků konkrétních studií.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Student se ve své bakalářské práci zabýval problematikou měření srdečního výdeje. Seznámil se s metodami měření a také s možností využití bioimpedančního měření pro tento účel. Uvedl podle literatury 3 různé výpočty tepového objemu a uvedl seznam signálů, ze kterých lze tuto hodnotu stanovit. Dále se student zabývá vlastnostmi a měřením bioimpedančního signálu. Navrhnul programovou aplikaci v grafickém rozhraní GUIDE programovacího prostředí Matlab pro vykreslení naměřených signálů (EKG, srdeční zvuky, krevní tlak a bioimpedanční signál), detekci charakteristických bodů a výpočtu tepového objemu a srdečního výdeje. Programová aplikace je přehledná a funkční. Z formálního hlediska bych však studentovi vytkla několik nepřesností nebo chybějících údajů. Úvod práce není úvodem k bakalářské práci, ale vysvětlením pojmu srdeční výdej. Tato část by měla být zahrnuta v teorii. Obrázek 1.2 má popis os v angličtině. Je pro to nějaký důvod? U většiny obrázků (2.3, 2.4, 3.1 aj.) nejsou popsány osy. Dále jsou v kapitole 3.3.1 uvedeny zvolené parametry filtrů. Zvolení řádu jednotlivých filtrů není komentováno a tvrzení o nulovém zpoždění filtrovaného signálu je velmi pochybné. Dále nejsou uvedeny bližší informace o akvizičních systémech a není zdůvodněno, proč je provedena decimace pouze jednoho z měřených signálů. Předložená práce by měla být v některých částech podrobněji popsána a neměla by obsahovat mnoho formálních chyb. Práce také obsahuje dost překlepů a slov v nesprávném tvaru. Přes uvedené výtky hodnotím práci stupněm C/76.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 31022