GIPKA, O. Věžové jeřáby v současnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubín, Martin

Bakalářská práce studenta Ondřeje Gipky „Věžové jeřáby v současnosti“ odpovídá zadání a zadané úkoly byly v práci splněny. V práci jsou rozděleny v současnosti vyráběné věžové jeřáby podle několika hlavních kritérií: podle nosnosti, podle umístění otoče a podle způsobu ukotvení. K práci bych měl několik drobných výhrad. Na straně 5 jsou uvedeny vztahy číslo 3 a 4 pro výpočet pracovního objemu, ale nepředchází jim žádné vztahy označené 1 a 2. Obrázek 3 by měl dle popisu obsahovat graf nosností, avšak jedná se o schéma rozměrů různých modifikací uvedeného jeřábu. Dále je v práci několik nevhodných nebo špatných formulací (např. str. 21: „...ukotveny k zemi pomocí pojezdové dráhy...“). Tabulka 13 (str. 19) je nesprávně popsána, protože obsahuje jeřáby jiného typu. Za formální chybu považuji neúplný seznam použitých zkratek a symbolů (str. 27). Rozsah práce je přiměřený a nejsou zde žádné „výplňové“ části. Avšak v práci postrádám zmínku o věžových jeřábech nad 60 tun a o automobilních věžových jeřábech (např. typ Liebherr MK). Autor vycházel z doporučené literatury a pracoval i s dalšími zdroji. Bakalářská práce má, dle mého názoru, po obsahové stránce dobrou úroveň a student úspěšně srovnal v současnosti nejvíce vyráběné věžové jeřáby. Výše uvedené spíše formální nedostatky nesnižují významně kvalitu práce a doporučuji práci k obhajobě. Otázky k obhajobě: Jaké další typy jeřábů znáte a v jakých provozech se převážně používají?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pokorný, Přemysl

Bakalářská práce se zabývá problematikou věžových jeřábů. Autor měl za úkol zpracovat rešeršní studii na dané téma. V práci se však p. Gipka nevyhnul některým chybám. Zejména lze mít k práci následující výhrady: - nesprávná technická terminologie - obr. 3 není grafem nosnosti jeřábu - kapitola 4.3 nepatří do zpracovávaného tématu - shází kritické zhodnocení současného stavu Předložená práce má i přes značné výhrady dostatečnou úroveň. Ondřej Gipka přes zjevný zájem ve své práci dokázal pouze částečné proniknutí do problematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 29240