KREJČÍ, M. Inteligentní LED světlo [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Předložená bakalářská práce se zabývá vývojem konfigurovatelného LED světla, které je zapojeno ve společném systému se senzory a bránou pro řízení. Úkolem studenta bylo navrhnout koncept integrace vč. solárního systému pro napájení, realizovat prototypy světel, senzorů, dálkového ovládání a vše zdokumentovat. Cíle práce jsou stanoveny poměrně vysoko, bohužel realizační část tomu ani zdaleka neodpovídá. Úvodní kapitoly zeširoka popisují problematiku světla, komunikace a konceptu. Jedná se však spíše o historii a širší souvislosti, nikoliv o očekávaný technický popis. Student v práci dále popisuje některé vlastnosti dvou zvažovaných integrovaných obvodů pro buzení LED, v přílohách práce pak lze nalézt také navržená schémata zapojení a plošné spoje. Na těchto budičích bylo následně provedeno základní měření parametrů. Zcela chybí popis senzorů (pohyb, kouř, teplota), popis komunikace mezi jednotkami, popis WAN jednotky, návrh těchto částí, programování firmwaru. Zadání práce tedy považuji za nesplněné. Vlastní text práce obsahuje značné množství překlepů a pravopisných chyb, řada uvedených tvrzení je diskutabilní či přímo nesprávná (např. „Dnešní prvky pro inteligentní domácnost jsou velmi omezené a to tím, že všechny jsou takzvaně jednoúčelové.“ – str. 29). Vyprávění autora, použité v kap. 3 při obhajování změny koncepce oproti zadání, je pro bakalářskou práci zcela nevhodné. Student postup práce po technické stránce konzultoval sporadicky, z hlediska formy a obsahu textu vůbec.
Téma bakalářské práce je zaměřeno na návrh LED svítidla s podružnými funkcemi, především s možností míchání barev, komunikaci se senzory, napájením ze solárního ostrovního systému a W/LAN komunikací. V textu práce postrádám ucelený popis toho, co měl student vytvořit. Nemalá část je věnována až netechnickému popisu podružných problémů (typickou ukázkou jsou závity žárovek nebo filozofie nové zařízení vs. oprava starého). Student v rámci popisu svého konceptu sestavil 3D vizualizaci výsledného produktu, ale blokové schéma s popisem všech dílčích prvků v práci chybí. Kapitola 2 představuje tři základní typy sériové komunikace: I2C, SPI a CAN. Jsou to všeobecně známé typu komunikací a proto je popis zbytečný. (Pokud by ale student chtěl komunikace popisovat, určitě by neměl věnovat 1,5 strany I2C a jen 5 řádků komunikaci CAN). Popis navržené struktury zařízení by měl být v kapitole „4 Hardware“. Zde student představuje jen DC/DC měniče, budiče LED diod a mikrokontrolér. V kapitole „5 Software“ se dozvíme, že plánoval použít prostředí STM32CubeIDE. V textu práce chybí především popis mísení barev, diskuze o senzorech, WLAN přístupu, dálkovém ovládání, konkrétní realizaci napájení z ostrovního solárního systému. Zadání práce tak nebylo splněno. Elektronická příloha práce obsahuje navíc pouze dva krátké skripty v Matlabu pro výpočet parametrů LED driverů AL9902 a LM3409, o kterých se student v textu zmiňuje. Žádné zdrojové kódy pro mikrokontrolér zde nejsou. Také další schémata zapojení a DPS—nad rámec dvou budičů—zde nenajdeme. Text obsahuje řadu překlepů, popletených malých/velkých písmen, krátká/dlouhá samohláska, vynechaná místa v textu a několik odkazů na špatné obrázky. Zdroje na literaturu jsou citovány v nestandardním pořadí. Práce je jednoznačně nedokončená a neodpovídá dvousemestrálnímu úsilí bakalářského studenta.
eVSKP id 131686