VARMUŽA, J. Stanovení spotřeby elektrické energie pro veřejné osvětlení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Paar, Martin

Diplomová práce se zaměřuje na stanovení spotřeby elektrické energie pro veřejné osvětlení. Úvodní části práce se věnuje přehledem definic a pojmům užívaných u veřejného osvětlení a jednotlivým částem veřejného osvětlení, na kterou navazuje popisem součastného stavu i budoucích trendů v této v oblasti. Z budoucích trendů se autor zaměřuje možnosti nasazení LED diod a možnosti propojení veřejného osvětlení s obnovitelnými zdroji. Teoretický přehled uzavírá rešerší vlivu veřejného osvětlení na životní prostředí. V praktické časti je provedeno stanovení časů východu a západu Slunce pro všechny města ČR nad 10 000 obyvatel. Pomocí těchto údajů je vypočtena doba provozu veřejného osvětlení a také spotřeba veřejného osvětlení. Vypočtené hodnoty jsou porovnány s daty spotřeby celé České republiky. K práci mám následující připomínky: - Na straně 36 a straně 46 je nízká čitelnost Obr. 4-1 a Obr. 5-5 - Na straně 48 se autor věnuje sběru a recyklaci kompaktních zářivek užívaných v domácnostech, což nesouvisí s tématem veřejného osvětlení ani společností, které se tímto tématem zabývají. Práce splňuje všechny body zadání a je dobře graficky zpracována. Čitelnost práce je však snížena množstvím překlepů a formálních chyb. I přes tyto připomínky práci doporučuji k obhajobě. U studenta také oceňuji aktivitu při zpracování práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Pavelka, Tomáš

V této práci se student Jan Varmuža zabýval problémem veřejného osvětlení. Hlavním cílem práce bylo najít řešení pro stanovení předpokládané spotřeby elektrické energie. Práce je rozdělena do 7 kapitol. Teoretická část práce je provedena přehledně a vhodně seznamuje čtenáře s problematikou veřejného osvětlování a novými trendy v této oblasti. V praktické části je představena metoda pro stanovení spotřeby elektrické energie na veřejné osvětlení pro různé osvětlovací soustavy z hlediska velikosti obce. Výsledky této metody by mohly být lépe interpretovány, v prezentovaném pojetí nejsou přínosy této práce příliš zřejmé. Nedostatky této práce spatřuji právě v nepříliš zřetelně prezentovaným přínosem konkrétní navržené metody. Na str. 42 se uvádí jako výhoda použití LED ve veřejném osvětlování dlouhá doba života (až 65 000 hodin při 20% výpadku a 50 000 hodin při 10% výpadku). Není ovšem zřejmé o jaký výpadek se jedná. Na str. 43 v obr. 5-1 by bylo vhodné okomentovat osy grafu (jednotka Tlmh/yr na ose y). Některé obrázky by bylo vhodné prezentovat v lepší kvalitě, jejich čitelnost není ideální. Např. v obr. 5-5 je sice uvedena legenda, která je ovšem zcela nečitelná. Na str. 47 je popisován Jevonsův paradox, což s tématem snižování spotřeby jistě souvisí, ale v souvislosti s poklesem energetické náročnosti spotřebičů od 70. let jde o velmi zavádějící formulaci. Nárůst spotřeby je způsoben hlavně masovým nasazením zcela nových druhů spotřebičů, ne pouze nárůstem počtu spotřebičů, u kterých došlo ke snížení spotřeby. V posledním odstavci student hovoří o zavedení „úsporných žárovek“ v EU, což je velmi nevhodný pojem. Celá kapitola 5.2 příliš nesouvisí s tématem veřejného osvětlování. V posledním odstavci na str. 58 diplomant uvádí, že se do celkové spotřeby promítá i spotřeba na osvětlení v domácnostech, a že to ovlivňuje vztah celkové spotřeby elektrické energie a spotřeby na veřejné osvětlení. Je samozřejmé, že osvětlení domácností nelze započíst do veřejného osvětlení a proto nemůže ovlivňovat tuto statistiku. Významným faktorem značně snižujícím kvalitu prezentované práce je velké množství gramatických chyb a překlepů. V dalších publikacích doporučuji důslednou korekci těchto nedostatků. I přes uvedené nedostatky hodnotím předloženou práci kladně. Práce poskytuje dobrý přehled problematiky veřejného osvětlování a otevírá novou cestu k určování energetické náročnosti veřejného osvětlování. Proto doporučuji diplomovou práci k obhajobě a navrhuji ji hodnotit známkou velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce F 4/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 39106