VEVERKA, V. Bezdrátově řízený model vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Cílem bakalářské práce byl návrh systému pro bezdrátové řízení RC modelu automobilu z PC včetně integrace antikolizních senzorů. Student se zadanému tématu věnoval se zájmem a intenzivně, zadanou problematiku přiměřeně konzultoval. Student provedl výběr vhodného podvozku RC modelu, který doplnil o řídicí jednotku s mikrokontrolérem a přijímačem povelů v pásmu ISM 868 MHz. Navrhl, sestavil a oživil jednotku bezdrátového vysílače 868 MHz, která se prostřednictvím USB rozhraní připojuje k počítači PC, pro který navrhl jednoduchou aplikaci s GUI pro řízení modelu. RC model doplnil o dva profesionální moduly ultrazvukových senzorů pro měření překážek před a za modelem. Pro systém navrhl příslušné firmware (řídicí jednotka modelu, vysílač s USB rozhraním), zařízení zkompletoval a provedl několik experimentálních testů. Systém je plně funční, i když by mohl být doplněn o další funkce jako je například autonomní řízení modelu pomocí vhodného skritu. Výsledky práce jsou přehledně a systematicky dokumentovány v textové části práce, která obsahuje jen drobné terminologické nepřesnosti. Celkově působí práce velmi dobrým dojmem a výsledky prokazují schopnost samostané vývojářské práce studenta na úrovni bakaláře.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Frýza, Tomáš

Předložená práce pojednává o řízení (příp. regulaci) pohybu kolesového podvozku, doplněného o možnost detekce překáže a řízeného bezdrátově prostřednictvím modulu na 868MHz. Bakalářská práce obsahuje 34 stran + formální náležitosti (obsahy, seznamy, ...); členění práce je logické a koresponduje s chronologií při řešení celého projektu. V textu jsou rozebrány veškeré požadavky na projekt, především je to stručný popis a výběr podvozku, bezdrátové komunikace, řídicí elektroniky a následný návrh dílčích částí. Těmito částmi jsou: vysílací, přijímací a ovládací software pro PC. Z tohoto pohledu je tedy práce různorodá a klade velké nároky na řešitele. Z textu práce je patrné, že je to první (větší, ucelený) text řešitele; především se autor nevyvaroval běžných nectností (neúplné odkazy na obrázky/tabulky v textu, nečíslování stránek, kvalita převzatých obrázků, či necitování všech pramenů ze seznamu literatury). Především mi v úvodu chyběla jasná koncepce celého řešení a vyspecifikování, co má zařízení přesně vykonávat a v jakém rozsahu. Ovládací software pro PC nebylo možné ověřit. Dle kapitoly 8.3 totiž nestačí jen *.exe soubor nakopírovat a spustit: binárka neobsahuje potřebné balíčky od Borlandu (soubor vcl60.bpl). Škoda, že software pro PC (stejně jako AVR) nebyl řešen pomocí volného překladače. Zdrojový kód pro mikrokontroléry je ovlivněn menšími zkušenostmi autora s programováním embedded zařízení (nekompletní komentáře, horší členění do funkcí/modulů, konstanty, 2x uvedené obsluhy téhož přerušení v jediném souboru, dlouhé blokování pomocí delay, …). Dle mého názoru část kódu (detekce překážek) nemůže fungovat. Ovládané porty jsou v rozporu se schématy v práci (viz přijímací část). Celý kód se mi rovněž nepodařilo zkompilovat a otestovat. Student by měl během prezentace dokázat (tj. ukázat), že celá aplikace je plně funkční.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 73199