DIRBÁK, Š. Softwarové nástroje pro tvorbu projektové dokumentace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Štefan Dirbák se v bakalářské práci zabývá problematikou tvorby projektové dokumentace elektro a zaměřuje se na softwarové nástroje pro její podporu. Téma sleduje velmi aktuální a rozvíjející oblast užitečných nástrojů pro podporu projektování. Práce tím přispívá k přiblížení a zpřehlednění pohledu na danou problematiku. Student se tématu zhostil s osobním zájmem pozitivně a projevoval průběžnou aktivitu během celého semestru. Jeho práce byla vyvážená a systematická. V úvodní rešeršní části popisuje softwarové nástroje pro podporu projektování a popisuje náležitosti technické dokumentace. Některé části jsou ale uvedeny poměrně obecně a nepřesně. V praktické části byla vytvořena vzorová projektová dokumentace (rozšířena PD pro stavební povolení). K této části mám několik připomínek: - Chybí zdůvodnění navržené hodnoty soudobosti - Rezerva v RD je jen 16% z hlediska pozic - kap. 5.1.15 je neúplná - Grafické zpracování a čitelnost textu ve VD je na nižší úrovni. V další části podrobně popsal postup práce se zvoleným softwarem. V této části se vyskytují nepřesnosti a některé postupy nejsou dostatečně zdůvodněné, ale přesto ji považuji za přínosnou z pohledu využití při výuce problematiky projektování silových a datových rozvodů. Poměrně nešťastně je volena struktura práce, konkrétně umístění příloh do samotné práce před závěr, které měli být na konci dokumentu se samostatným číslováním. Student splnil všechny pokyny k zadání a pravidelně se účastnil konzultací. Na konzultacích občas působil nepřipraveně, nereflektoval některé připomínky, vyžadoval větší počet konzultací a pracoval méně samostatně. Práci považuji i přes uvedené nedostatky za zdařilou a doporučuji ji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.
Práce je zaměřena na projektovou dokumentaci. Zabývá se průzkumem trhu a nalezení současných softwarových nástrojů pro podporu projektování v elektrotechnice. V první části se student zaměřil na popis problematiky projektové dokumentace (PD) a specifikoval několik programových prostředí pro tvorbu PD. Druhá část popisuje postup při tvorbě projektové dokumentace, tvorbu návodu pro zvolený software ASTRA 92 a ukázkový projekt rodinného domu. - Práce odpovídá zadání v plném rozsahu. - Struktura práce je na dobré úrovni, kapitoly až na výjimky na sebe logicky navazují. Teoretická část obsahuje hodně obecných informací, raději bych uvítal bližší seznámení z programovým prostředím zmíněných softwarů. Některé nepřesnosti uvedené v textu snižují kvalitu práce. - Student neuvádí, proč byl zvolen software ASTRA92 a ne jiný nástroj. Meřítko výkresové dokumentace není vhodně zvoleno, doporučil bych k danému objektu použít měřítka 1:50 nebo 1:75. - Práce nepřináší nové poznatky, ale umožnuje čtenáři získat informace o dostupných nástrojích pro projekční činnost v elektrotechnice a provádí krok za krokem tvorbou PD. - Studijní prameny jsou využity v plném rozsahu dle požadované problematiky. - Rozsah použité literatury je na dobré úrovni a odpovídá potřebám práce. - Formální a jazyková stránka je na dobré úrovni. Kladně hodnotím použití šablony LaTeX editoru. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 73 body (C)
eVSKP id 102515