PROKOPOVÁ, T. Vliv plazmatu vystavené vody na fyzikálně-chemické vlastnosti půd [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2025.

Posudky

Posudek vedoucího

Krčma, František

Studentka k práci přistupovala svědomitě v mezích možností svého kombinovaného studia. Samotný experiment vycházel z již dříve odzkoušených nastavení, což značně zrychlilo vlastní měření. Interpretace dat pak byla řešena dosud nepoužitým postupem, který bylo nutné nejprve detailněji odzkoušet z hlediska přesnosti a opakovatelnosti měření. V tomto směru bylo prokázáno, že idea zpracování dat byla správná a nový postup může poskytnout podstatně bohatší soubor informací, přitom není zásadně komplikovanější než dříve využívaná procedura. Získané výsledky ukázaly, že aplikace plazmatem aktivované vody na vybrané půdy nemá zásadní negativní vliv na jejich vlastnosti stanovitelné pomocí termogravimetrie. Do budoucna se tak otevírá široký prostor jak pro aplikaci plazmatem aktivované vody, tak i pro kvalitnější zhodnocení výsledků získaných termogravimetrickou analýzou. Studentka aktivně vyhledávala informace v dostupné literatuře i uživatelsky zvládla aplikaci dekonvoluce na komplikované záznamy dat. Práci od začátku psala samostatně na dobré jazykové úrovni s jasným formulováním svých myšlenek.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace C
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Šťastná, Kateřina

Předložená bakalářská práce Bc. Terezy Prokopové se zabývá vlivem plazmatem aktivované vody na fyzikálně-chemické vlastnosti půd. Za tímto účelem autorka použila metodu termogravimetrické analýzy a získané TGA záznamy podrobila pro lepší interpretaci tepelného chování vzorku dekonvoluci za využití proložení DTG křivky součtem Gaussových funkcí. Téma považuji za velmi zajímavé a inovativní. Předložená práce v rozsahu 36 stran + 14 stran příloh je formálně správně a logicky rozčleněna na jednotlivé kapitoly (teoretická část - 12 str., experimentální část - 2 str., výsledky - 19 str., závěr - 2 str.). Osobně bych ocenila, kdyby autorka místo kapitoly Předpokládané účinky PAW na půdu využila tento prostor ke zpracování současného stavu řešené problematiky a vysvětlila tak širší motivaci k řešení práce. Musím vyzdvihnout čtivou a poutavou formu, jakou je práce napsaná. Autorka se ovšem nevyhnula několika málo překlepům a typografickým chybám (zejména absence pevných mezer, použití spojovníku místo pomlčky, úprava grafů,...). Studentka v práci použila a až na drobné detaily správně odcitovala dle ČSN ISO 690 celkem 34 zdrojů odborné literatury, což svědčí o jejím dobrém přehledu v rámci řešení dané problematiky. Experimentální část práce a diskuze získaných výsledků nabízí zdařilé přiblížení vykonaných experimentů a jejich zpracování v podobě adekvátních tabulkových či grafických výstupů. Předložená bakalářská práce splnila všechny cíle uvedené v jejím zadání a získané poznatky představují jednoznačný přínos k současnému stavu poznání v oblasti jejího zaměření. Bakalářskou práci Bc. Terezy Prokopové doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 162083