ŠVESTKA, J. Mikroohybové optovláknové snímače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem diplomové práce bylo nastudování problematiky mikroohybových optovláknových snímačů, ověření vlivu makroohybů a mikroohybů, návrh a realizace testovacích přípravků pro odzkoušení vlivu velikosti deformačních hrotů a hustoty deformačních hrotů mikroohybových destiček na velikost přenášeného signálu. Na základě teoretického rozboru a provedených experimentů ověřit použití mikroohybových optovláknových snímačů pro měření výšky hladiny, síly a hmotnosti, a dále návrhnout zadání laboratorní úlohy. Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální práce. Diplomant na projektu pracoval na základě pokynů vedoucího, pracoval svědomitě a samostatně. Pouze v závěru při sepisování textu diplomové práce se dostal do mírného časového skluzu. Během práce se pravidelně dostavoval ke konzultacím a předkládal průběžně výsledky provedených měření. Při vypracování diplomové práce se student nesetkal se žádnými významnějšími problémy. Doporučuji práci k obhajobě.
Úkolem p. Švestky bylo navrhnout a realizovat mikroohybové optovláknové snímače. Náročnost zadání lze považovat jak po stránce odborné, tak časové za odpovídající požadavkům kladeným na diplomovou práci. Na základě předložené průvodní zprávy lze konstatovat, že autor s uvedenými výhradami zadání splnil. Průvodní zpráva má 57 stran, skládá se ze 5 kapitol. Práci lze rozdělit na tři částí. První kapitolu lze označit za teoretickou část práce. Student popisuje stručně typy optických vláken a dělení optických vláknových senzorů. Vlastní praktická část práce je rozdělena do 3 kapitol. Základem praktické realizace je konstrukce a stavba přípravku obsahující dva druhy destiček pro tvorbu mikroohybů vláknového snímače. Bohužel tato kapitola má rozsah pouze 3 strany. Očekával bych delší popis rozboru, návrhu a nakonec realizaci přípravku. Nejobsáhlejší kapitola (rozsah 20 stran) je věnována experimentům holých optických vláken na přípravku jako snímače hmotnosti a výšky hladiny. Student provedl řadu experimentů. Při zpracování se ale dopustil několika nedostatků. Zásadní je, že změřil pouze světelný výkon nezatíženého vlákna a pak výkony zatěžovaného vlákna. Neprovedl měření útlumu [dBm] na zatíženém optickém vláknu ve funkci snímače hmotnosti, případně výšky hladiny kapaliny. Podstatný údaj je právě útlum. Při statistickém zpracování výsledků pouze spočítal průměrnou hodnotu výkonů, ale jiné statistické parametry neuvádí. Při zpracování nezapočítal chyby použitých měřicích přístrojů. Poslední část tvoří návrh laboratorní úlohy pro studenty magisterského programu. Domnívám se, že je vhodnější zaměnit veličinu studentem označený jako přenášený výkon za útlum. Práce má vhodnou grafickou úroveň, ale autor se dopustil několika pravopisných chyb. Navrhuji hodnotit práci Bc. Švestky známkou "C/dobře".
eVSKP id 65891