MRKOS, P. Slídou modifikované elektroizolační laky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Diplomant Bc. Pavel Mrkos realizoval veškeré experimentální práce, spojené se zpracováním diplomové práce, v laboratořích Ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 58 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci správně rozčlenil na teoretickou a experimentální část a doplnil úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. V teoretické části jsou podány základní informace o dielektrických jevech, jim odpovídajících veličinách a vlastnostech elektroizolačních materiálů. Je vytvořen přehled elektroizolačních laků aplikovatelných v elektrotechnice včetně přehledu diagnostických metod pro zkoušky těchto laků, shrnuty poznatky o složených materiálech a charakterizovány dílčí složky zkoumaného kompozitního materiálu, tj. použitý elektroizolační lak, jako matrice, a mikromletá slída, jako plnivo. Již v průběhu získávání teoretických znalostí a vědomostí, nutných k provedení předepsaných experimentů, prokazoval student samostatný přístup a schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou tuzemskou i zahraniční literaturou. V experimentální části je podrobně popsán postup přípravy zkušebních vzorků (bylo vytvořeno 5 sad vzorků s 0 až 8 % mleté slídy), zkušební zařízení včetně elektrodového systému a postupu měření. I k této etapě práce přistupoval diplomant samostatně, pečlivě a velmi zodpovědně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucí práce; na všechna jednání přicházel velmi dobře připraven. Aktivně se podílel na vytvoření metodiky přípravy zkušebních vzorků s ohledem na eliminaci faktorů ovlivňujících nepřesnosti při měření charakteristik vzorků. Dále jsou shrnuty výsledky měření a vyhodnocení celého experimentu. Experimentálně získané výsledky zpracoval autor formou přehledných grafických závislostí sledujících vliv plniva, jednak na frekvenční závislosti složek komplexní permitivity, jednak na absorpční charakteristiky zkušebních vzorků včetně matematické interpretace. Ve vyhodnocení praktické části práce postrádám obsáhlejší fyzikální interpretaci výsledků měření. Předložená práce je sepsána pečlivě a přehledně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání splnil diplomant v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce B 17/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Frk, Martin

Předložená diplomová práce pana Mrkose je rozdělena do několika vzájemně navazujících tematických bloků. Diplomant se zabýval fyzikálními jevy v dielektrikech, elektroizolačními laky, problematikou směsných vztahů a diagnostickými metodami testovaní vlastností elektroizolačních laků. V praktické části diplomant detailně popsal a zejména optimalizoval technologický proces přípravy a vytvrzení lakových vzorků modifikovaných různým procentuálním plněním slídou. Všechny výsledky dosažené použitím střídavých i stejnosměrných metod jsou přehledně zpracovány v příslušných grafických závislostech. K matematické a fyzikální interpretaci využil pan Mrkos různých směsných vztahů, na základě kterých stanovil hodnotu relativní permitivity jednotlivých lakových vzorků s různým podílem plniva. Matematická interpretace zjištěných nabíjecích resp. vybíjecích závislostí se v práci nevyskytuje. Uvítal bych např. aproximaci průběhů vhodnou matematickou funkcí, výpočet polarizačních indexů nebo pro porovnání přehled ve formě tabulky, uvádějící vnitřní rezistivity jednotlivých lakových vzorků v časech 60 s (podle příslušné ČSN normy). Ze struktury i textu vlastní práce vyplývá, že pan Mrkos splnil všechny body zadání. Po formální i odborné stránce je diplomová práce na dobré úrovni s občasným výskytem stylistických a typografických nedostatků. Vlastní práce je přehledně uspořádána do jednotlivých kapitol a vyznačuje se velmi dobrým grafickým zpracováním. K uvedené práci mám následující věcné a formální připomínky: - v Tab. 1 (str. 30) je uvedena viskozita v jednotkách s, - označení teflonu (str. 31) jako polyetylentereftalát namísto polytetrafluoretylén, - příliš mnoho platných míst u vybraných elektrických veličin vzhledem k celkové přesnosti měření, - špatná jednotka a chybné dosazení ve vztazích (48), (49) a (51); výsledek však v pořádku, - opačné pořadí hodnot na ose y v grafických závislostech na Obr. 33 a 34 než naznačuje šipka; při prvotním přiblížení může čtenář nabýt dojmu postupného nárůstu nabíjecího a vybíjecího proudu, - uspořádání seznamu použité literatury je nesystematické (není podle abecedního pořadí autorů ani podle numerické posloupnosti uvedené v textu), - drobné překlepy, které nikterak nesnižují odbornou úroveň práce. V diplomové práci jsem neshledal žádné závažné nedostatky a z jejího charakteru vyplývá, že pan Mrkos se v problematice kompozitních materiálů a jejich diagnostice elektrických vlastností dobře orientuje. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Odborná úroveň práce B 44/50
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 28497