HRŮZA, V. Návrh metody pro ustavování souososti malých rotorů využívající digitální korelaci obrazu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Ščerba, Bořek

Předložená práce se zabývá návrhem metody pro ustavování souososti malých rotorů s využitím metody digitální korelace obrazu (DIC). Text je členěn logicky, je napsán bez gramatických chyb pouze s minimem překlepů. Práce s literaturou je příkladná. Student využívá velké množství zdrojů, a to nejen v rešerši, ale i v dalších částech práce. Diplomant k řešení problému přistoupil s obrovským nasazením a začal s prací již ve čtvrtém ročníku. Postup byl průběžně konzultován a bylo odvedeno velké množství samostatné tvůrčí práce. Je nasnadě zmínit i velké množství provedených měření, z nichž většina není v práci ani uvedena, a která po úvodním zaškolení probíhala v jeho režii. Studentem navržená metoda se jeví jako správná a efektivní, poskytující srovnatelné výsledky s konvenčními kontaktními metodami. Velice kvituji provedenou citlivostní analýzu, kritické zhodnocení nedostatků navržené metody a návrhy na její další rozvoj. Na závěr bych chtěl vyzdvihnout, že navržený postup je unikátní z hlediska dostupné literatury, ve které nebyl nalezen žádný podobný přístup využívající DIC pro ustavování souososti rotorů. Všechny cíle práce byly splněny nad očekávání. Navrhuji celkové hodnocení A/výborně a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pokorný, Jan

Diplomant v práci prezentuje navrženou metodu pro ustavování hřídelů rotačních strojů s využitím DIC. Z praktického hlediska představuje ustavování zejména malých hřídelů vysokootáčkových rotačních strojů problém, protože jejich realizace pomocí konvenčních metod je často obtížná nebo nemožná z důvodu malého prostoru v okolí ustavovaných hřídelů. Konvenční měřicí systémy se totiž většinou zaměřují na rotory s výrazně většími průměry, a proto by nová metoda mohla být pro praxi velmi přínosná. Diplomová práce je velmi dobře zpracovaná, přehledně napsaná a neobsahuje téměř žádné chyby či překlepy. Je velmi obsáhlá a komplexní, podle mého názoru dokonce dosahuje úrovně dizertační práce. Předložená práce obsahuje nejen návrh metody, ale také její verifikaci pomocí simulovaných dat, včetně citlivostní analýzy, která zhodnocuje podstatné veličiny ovlivňující přesnost měření. Dále je v práci uvedena validace metody pomocí srovnání jejích výsledků s laserovým ustavovacím systémem. Kladně hodnotím provedené statistické zpracování dat u citlivostní analýzy, stejně tak jako návrh možných úprav pro budoucí validační měření. Jedinou drobností, která mohla být provedena jinak, je provádění validačního měření na hřídelích s nepředepsanými geometrickými tolerancemi. Tuto skutečnost však diplomant podrobně diskutuje spolu s dalšími možnými nevýhodami navržené metody. Lze konstatovat, že stanovené cíle práce byly splněny. Celkově tuto diplomovou práci hodnotím známkou A a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158005