HRADISKÝ, M. Detekce překážek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Bc. Marek Hradiský vypracoval diplomovou práci na téma „Detekce překážek“. Cílem práce bylo nastudovat možnost snímání a vyhodnocení obrazu získaného z kamery bezdrátově řízeného modelu vozidla a navrhnout funkční řešení snímání obrazu s možností detekce překážky. Práce je členěna do osmi kapitol, které se mezi sebou prolínají, což práci ubírá na přehlednosti. K řešení dané problematiky student přistupoval naprosto samostatně bez nutnosti odborných konzultací. Jako vedoucí diplomové práce jsem očekával výrazně větší nasazení studenta při řešení. Z práce je na první pohled patrné, že by si zasloužila o něco více času na zpracování. Student předložil řešení zadaného úkolu, které lze považovat za splněné zadání. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Čožík, Ondřej

Studentem odevzdaná práce na téma “Detekce překážek” je na dobré úrovni. Student v rámci práce nejprve popsal vývojovou platformu Raspberry PI, na které je dále zpracováván obraz zachyceny kamerou. V teoretické části je dále uveden pojem počítačové vidění a základní pojmy a metody s ním spojené. V poslední části teoretického úvodu je stručný popis protokolu TCP a UDP, následuje popis použitého senzoru použitého pro detekci překážek. V praktické části student nejprve detailně popisuje instalaci operačního systému na použitou vývojovou platformu, následuje postup nutný k zprovoznění používaných modulů platformy a instalace knihoven ke zpracování obrazu. Zvolené řešení pro detekci objektu je přehledně popsáno v rámci sedmé kapitoly. Poslední část práce je zaměřena na popis metody zpracování obrazu a případnou detekci objektu. Připomínku mám pouze k řešení zpracování signálu ze senzoru překážky, kde je za tímto účelem použita další vývojová platforma (Arduino), kde je využit A/Č převodník. Řešení mi přijde poněkud “těžkopádné”, doporučil bych raději použití pouze jedné platformy a k ní připojit buď vlastní převodníkovou DPS, nebo zakoupení převodníku určeného přímo pro použitou platformu ve formě doplňku. Po formální stránce se v práci nachází několik nedostatků - generovaný obsah práce má jiný formát než následující generované obsahy, podobně formát textu u kapitoly Úvod je odlišný od následujících kapitol. V textu schází odkazy na některé obrázky (obr.1,2,3). Student pravděpodobně také zaměnil sloupce v tabulce č. 6 - ze senzoru překážek neočekávám výstupní signál v rámci stovek voltu. Blokové schéma v příloze A1 je poněkud matoucí a nepřehledné. Práce i přes nějaké nepřesnosti splňuje všechny body ze zadání a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 94984