MIČÁK, T. Vliv železa na nabíjitelnost niklových akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Pléha, David

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo prostudovat a proměřit vliv železa na nabíjitelnost alkalických akumulátorů. Využívání konzultací bylo spíše průměrné, student nepracoval příliš samostatně. Student provedl řadu měření, kterými se snažil dokázat, že vliv železa určitým způsobem ovlivňuje účinnost akumulátoru. Byla provedena měření s různými koncentracemi elektrolytů a při různých teplotách z důvodu prostudování závislosti plynování na teplotě. Student dosáhl relativně uspokojivých výsledků. V teoretické části se student zabývá zejména typy akumulátorů a jejich principem. Bohužel zde není žádná zmínka o použití železa v akumulátorech ani o vlivu teploty na elektrolyt resp. na elektrody. Formální zpracování práce je dobré, ale práce obsahuje spoustu gramatických chyb a nejednotnost značení (Ni-CD x Ni-Cd, atd.), nicméně vše je v mezích normy pro tento typ prací. Přes výše uvedené nedostatky splňuje předložený dokument podle mého názoru požadavky na bakalářskou práci, a proto ji doporučuji k obhajobě před komisí

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 35/50
Využití literatury D 6/10
Formální zpracování práce C 15/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) D 12/20
Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Čech, Ondřej

Student Tomáš Mičák se ve své diplomové práci zabývá katodovými materiály pro sekundární články s niklovou elektrodou, zkoumá vliv příměsi železa na parametry hmoty, především vývinu kyslíku při nabíjení. Měření bylo provedeno cyklickou voltametrií. Práce je dobře a logicky strukturována, student používá jasné formulace a práce je srozumitelná. V úvodu nás autor seznámí s různými druhy sekundárních článků, samostatná část je věnována různým druhům elektrolytů a jejich vodivosti v závislosti na koncentraci. Dále úvod obsahuje základní elektrochemické vztahy, popis chemických reakcí v Ni-Cd článcích a popis použitých metod. Obsahem praktické části jsou voltamogramy elektrodepozicí vytvořených elektrod s příměsí železa. V teoretickém úvodu v kapitole o formách hydroxidu nikelnatého byla zmíněna metoda QCM, která nicméně nebyla v praktické části použita. Experimentální postup a vyhodnocení výsledků jsou správně zvoleny. Význam některých termínů (reverzibilita) je ovšem na některých místech nesprávně použit a diskuze výsledků není příliš výstižná, jazyková stránka experimentální části není vysoká (gramatické a stylistické chyby). Zadání práce bylo bezezbytku splněno a uvedené nedostatky neubírají práci na hodnotě, splňuje nároky na bakalářskou práci. K výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě a navrhuji klasifikaci 82b B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 41174