KÁRNÍK, J. Sběr dat z PLC do systému MES [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
V předchozím akademickém roce bylo do výuky magisterského předmětu „Automatizace procesů“ zavedeno nové téma „MES systémy“. S podporou firmy COMPAS s.r.o. byla příslušná laboratoř softwarově i hardwarově doplněna o úlohu, na které se budou studenti učit konfigurování a využívání MES systémů. Úloha byla spuštěna ve zkušebním režimu, osvědčila se, a bylo žádoucí, aby ji někdo dopracoval, prověřil a zpracoval metodiku, podle které se bude výuka uskutečňovat. Tohoto úkolu se zhostil v rámci bakalářské práce student Jiří Kárník. Student Jiří Kárník se na realizaci učebního systému MES dobře připravil teoreticky a s přiměřenými konzultacemi svůj úkol zvládl. Práci v naší laboratoři věnoval dost času, byl pilný a svědomitý a prokázal schopnost samostatně řešit vzniklé potíže. Problémy se při práci občas vyskytly, protože konfigurace klientů MES kombinuje programování na PC, PLC, v prostředích Simatic Manager a vizualizace InTouch, a také v potřebných modulech systému COMES, kde bylo třeba vytvářet skripty v jazyce C#, používat procedury SQL, strukturované a uživatelské formuláře. Práce, kterou bakalář vytvořil, bude spolu se systémem BATCH pilířem laboratorní výuky v předmětu „Automatizace procesů“ magisterského studia.
Cílem bakalářské práce pana Jiřího Kárníka bylo vytvoření programového souboru pro přenos dat z PLC systémů do systému MES, který byl vyvinutý firmou COMPAS. Nově vyvinutý systém byl nazván COMES. Zadané problematice autor přistupoval koncepčně a správně zvolil postup řešení zadané úlohy. Při řešení vychází z popisu uvedeného systému s návazností na uplatněné moduly systému COMES a způsoby předávání a archivace dat. Správně uvádí jedenáct základních fází funkčních oblastí MES systémů podle MESA INTERNATIONAL. Uváděné vlastnosti a závěry jsou převzaty z citované literatury. Zpracování a členění diplomové práce je provedeno logicky s cílem objasnit zadanou problematiku. V práci je správně uvedena koncepce zařazení MES systémů do pyramidy řídící struktury výrobního závodu. Autor také objasňuje jednotlivé součásti systému od plánování výroby přes řízení výroby a sběr dat až po správu dokumentace. Jsou popisovány také MES systémy od jednotlivých výrobců včetně porovnání systému COMES firmy COMPAS s.r.o. ve Žďáře nad Sázavou. Z předložených výsledků ale nejsou zřejmé všechny vlastnosti jednotlivých modulů od různých systémů. Autor v bakalářské práci vysvětlil pojmy používané v dalším textu a provedl správný rozbor jednotlivých užívaných modulů v systému COMES, stejně jako rozbor jejich nasazení a aplikaci. Vlastní řešení programu a tvůrčí aplikace pro přenos dat z programovatelného automatu do MES systému je popsána v páté kapitole. Autor využil pro realizaci data z laboratorních technologických úloh pro napouštění, mixování a vypouštění obsahu nádrží v reálném čase, včetně způsobu sběru dat, konfigurace s přenosu dat. V závěru autor popisuje velmi dobře způsob vizualizace technologického procesu, který je přehledný a pro obsluhu přijatelný. Z celkového popisu postupu sestavení programu je vidět, že autor se se zadanou problematikou detailně seznámil, nastudoval potřebnou literaturu a dovedl aplikovat nový systém COMES včetně jeho návazností. Závěrem je možno konstatovat, že zadání bylo splněno. Autor musel nastudovat celou řadu odborných firemních publikací a řešenou aplikaci realizoval.
eVSKP id 73671