DRAHOKOUPIL, P. Výzkum záporných elektrod pro lithno-iontové akumulátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlaříková, Marie

Práce pana Drahokoupila je poměrně obsáhlá. Teoretický úvod podává velmi kvalitní přehled nových, v současné době perspektivních materiálů pro lithno-iontové akumulátory. Z hlediska experimentálního je velmi zajímavá. Srovnává několik postupů předzpracování uhlíkatých materiálů včetně aktivace uhlíku chemickou cestou. Jako alternativní byly zkoušeny expandovaný uhlík a karbid křemíku. Rovněž byla věnována pozornost uhlíku aktivovaném chloridem železitý Karbid křemíku se podle výsledků nejeví příliš perspektivně. Tato práce zcela určitě poslouží jako základní etapa při dalších výzkumech záporných elektrod lithno-iontových akumulátorů. Dále uvádím několik poznámek o technických a jazykových nepřesnostech: „Alternativní“ materiály pro katody ( str.15 a 16) ukazují,že dosud používaný uhlík má nejmenší objemovou změnu a proto je technicky zatím nejvhodnější. Str. 18: Co jsou „hydrokarbidové“ plyny? Obr. 2.1:“Společný „ kolektor není správné označení. Každá z obou elektrod má svůj kolektor, který slouží pro přívod či odebírání energie. Jak je zaručeno, že chlorid železitý je dostatečně suchý ? Diplomant je velmi pracovitý a aktivní a projevil při práci inženýrské schopnosti. Práce je kvalitní a doporučuji ji přijmout k obhajobě a hodnotím stupněm velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Libich, Jiří

Student Petr Drahokoupil se ve své diplomové práci věnuje akumulátorům typu lithium-iont přesněji však záporným elektrodám na bázi uhlíkatých materiálů. Práce je zaměřena na zlepšení stávajících vlastností, komerčně úspěšných uhlíkových materiálů. V teoretické části je poměrně dobře zvládnuta teorie tvorby organického polymerního filmu na rozhraní elektroda elektrolyt v aprotických rozpouštědlech. Teoretická část také obsahuje základní elektrochemické metody měření a vyhodnocování elektrodových hmot spolu se zařízeními, které student ke své činnosti potřeboval. Hlavní těžiště práce leží v praktické části diplomové práce, která představuje velkou sérii experimentů a měření. Experimenty popsané v práci sledují velmi zajímavou ideu zvýšení kapacity lithium-iontových akumulátorů pomocí speciálně upravených hmot elektrodových hmot pomocí procesu lithiace. Proces lithiace je v práci prováděn několika způsoby s velmi odlišnými výsledky. V práci je popsán úspěšný pokus s přípravou aktivní elektrodové hmoty, která pomůže zvýšit kapacitu akumulátoru o několik desítek procent. Tento výsledek potvrzuje funkčnost myšlenky tvorby předem lithiované elektrodové hmoty na bázi uhlíku. Připomínky si zaslouží prezentace údajů v tabulkách, kde měření kapacity a výpočet dalších údajů s přesností na tři desetinná místa není prakticky možné. Dále sjednocení počtu desetinných míst u jednotlivých údajů v tabulce 4.3, 4.6 a dalších. Uvedené zdroje literatury jsou nedostatečné na diplomovou práci i způsob citace je nesourodý a nejednoznačný. I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice a píli při realizaci velkého množství měření uvedeného v práci. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji diplomovou práci k obhajobě s hodnocením Velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 66999