ADAM, T. Využití metod laserového svařování pro fixaci svazků elektrotechnických plechů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrňa, Libor

Předložená práce s názvem „Využití metod laserového svařování pro fixaci svazků elektrotechnických plechů“ se zabývá problematikou svařování statorů elektromotorů pomocí laserového svazku s oscilací. Cílem této práce je najít vhodnou geometrii primitivní křivky oscilace a s tím související parametry pro svar nevykazující nadměrné množství vad (plechy ve svazku jsou odděleny izolačním lakem způsobujícím při svařování pórování svaru) Práce je rozdělena do 3 kapitol. Po úvodním rozboru a nástinu variant řešení následuje teoretická rešerše řešené problematiky. Následuje experimentální část obsahující popis experimentální aparatury, průběh několika stupňového experimentu vedoucího nakonec k vyhovující podobě svarové housenky. Je uvedeno makroskopické vyhodnocení vzorků a vyskytujících se vad, dále také vyhodnocení zhrubnutí zrna ve svaru. Práce končí stručným závěrem s výrokem doporučujícím nejvhodnější svařovací režim s odůvodněním. Konstatuji, že stanovené cíle práce lze považovat za splněné. Student aktivně vyhledal téma již během svého 4. ročníku a pracoval na něm přes rok. Práce je vypracována velmi solidně a s nadhledem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kubíček, Jaroslav

Předložená diplomová práce Bc.Adama Tomáše s názvem Využití metod laserového svařování pro fixaci svazků elektrotechnických plechů obsahuje 48 stran textu s obrázky a 1 přílohu. Diplomová práce je zaměřena na aktuální problém řešený v často v praxi – ekonomické spojování transformátorových lakovaných plechů. Úvodní části práce dostatečně definují řešenou problematiku a cíle práce. Je proveden rozboru možných způsobu spojování mechanického i svařováním MAG a TIG. Navazující část je rešeršní a je zaměřena na metodu svařování laserem s podrobným popisem nových možností laserové techniky. V experimentální části jsou provedeny dostatečně rozsáhlé zkoušky různých režimů svařovaní laserem včetně tzv. woblingu. Právě využití rozkmitu laserového paprsku – woblingu umožnilo dosáhnout uspokojivých výsledků. Vlivem izolačního nátěru se u běžných technologií vyskytuje výrazná pórovitost, což správně navržený proces výrazně snížil. Experimentální část navazuje důsledným hodnocením povrchu jednotlivých svarů a makro i mikrostruktury. Závěr jen stručně uvádí celkové hodnocení laserového svařování lakovaných plechů a praktické možnosti práce. Připomínky: Vzhledem k velkému množství dat a měření procesů postrádám kapitolu - diskuse výsledků jako přehledné porovnání dosažených cílů s nejlepšími parametry laserového svařování. V závěru jsou jen velmi obecné. Str.34 Na obr. 32 je trhlina za studena a ne za tepla. Str.39 Uvedené normy jsou již neplatné - např. ČSN EN 895 je nahrazena ČSN EN ISO 4136, ČSN EN 910 nahrazena ČSN EN ISO 5173 atd. Diplomní práce splnila zadání v celém rozsahu, je graficky na velmi dobré úrovni s minimem překlepů. Diplomat prokázal schopnost samostatné tvůrčí práce a proto doporučuji diplomovou práci k obhajobě před státní závěrečnou komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 121438