GÁLIKOVÁ, M. Právo na informace a otevřená data [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Cílem bakalářské práce „Právo na informace a otevřená data“ bylo stručně a prakticky představit právní úpravu otevřených dat v České republice, včetně souvisejících právních institutů, které je třeba při práci s otevřenými daty brát v potaz, jako je ochrana práv duševního vlastnictví a ochrana osobních údajů. Autorka měla získané poznatky použít při analýze vybraných datových sad publikovaných v Národním katalogu otevřených dat, které následně využila při vytvoření praktické aplikace (v tomto případě šlo o mapu televizních a radiových vysílačů a vizualizaci síly mobilního signálu). Autorka uvedený cíl zcela naplnila. Text má logickou strukturu, autorka vhodně postupuje od obecného ke zvláštnímu a během výkladu reflektuje rovněž aktuální legislativní vývoj. Jedinou výhradu je možné uvést k tomu, že se v praktické analýze autorka nezabývala otázkou, zda použité datové sady nemohou být chráněny zvláštním právem pořizovatele databáze. V tomto směru bych doporučil směřovat rozpravu během obhajoby bakalářské práce. Z formálního hlediska je práce na velmi dobré úrovni. Práce se zdroji je kvalitní, autorka prokázala, že dokáže pracovat s českými i zahraničními odbornými zdroji, poznatky z nich dávat do souvislostí a obohacovat je o vlastní myšlenky. Samotná citační praxe je pak přehledná a informativní. Grafická úprava práce je rovněž kvalitní. Styl výkladu je jasný a srozumitelný a text se tak velmi dobře čte (gramatickou úroveň slovensky psaného textu jsem nehodnotil). Autorka v průběhu psaní práce aktivně konzultovala a o téma se zajímala. Z uvedených důvodů hodnotím práci 96 body a navrhuji ji hodnotit stupněm A, Výborně.
Předkládaná práce plně splňuje požadavky zadání a je zpracována na adekvátní úrovni. Autorka práce v její obecné části vhodně shrnuje právní úpravu a identifikuje teoretické problémy, které by mohly nastat při využívání otevřených datasetů. V praktické části, v níž autorka popisuje vytvořenou aplikaci, by bylo vhodné srozumitelněji popsat, zda jsou data dynamicky aktualizována a nebo se jedná statickou reprezentaci jednou stažených dat. V analýze právních překážek absentuje jakákoli zmínka o zvláštních právech pořizovatele databáze - to považuji za největší slabinu práce. Vytvořená aplikace je funkční, přehledná a přínosná. K pravopisu a jazykovému zpracování práce se nevyjadřuji, neboť slovenština není mým rodným jazykem. Práce je ale pečlivě zpracována a neobsahuje zjevné nedodělky a překlepy. K formálnímu zpracování uvádím mám jen minimální výhrady. Poněkud nestandardní je uvádět přímou citaci a v citaci uvést rozsah několik stránek (str. 15 práce). Pro recitály nařízení (GDPR) je vhodnější užívat zkratku "rec." než "odst.".
eVSKP id 118094