CVETLER, D. Analýza spektra jednotlivých bubnů z bicí soupravy různě naladěných a hraných různě tvrdými paličkami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Dominik Cvetler měl za úkol provést spektrální analýzu bubnů z bicí soupravy s různě sladěnými blánami. Dále měl změřit Chladniho obrazce na bláně a jejich vlnové délky dát do souvislostí se spektry tónů. Pravidelně chodil na konzultace a ukládal výsledky své práce na datového úložiště. Samostatně provedl měření velkého bubnu, malého bubínku a tom tomu a provedl výpočet spektra pomocí FFT. Zvláště se soustředil na inharmonicity a jejich míru, porovnal je procentuálně, ale také jednotlivě - popsal shluky a jejich umístění, identifikoval, které složky se díky vysoké intenzitě (modulu) podílí zásadně na barvě. Rovněž vygeneroval a nafotil u tom tomu Chladniho obrazce a provedl jejich změření. Ne u všech se podařilo dát mechanické rozměry Chladniho obrazců dle vlnové délky do 100%ní souvislostí se složkami ve spektru (už jenom budící frekvence, při kterých se vykreslily Chladniho obrazce nejzřetelněji, byly místy odlišné, než očekávané složky ve spektru). Je otázkou, jak probíhají v bláně vlnění a kmity při vybuzení paličkou a jak při vybuzení vzduchem (reproduktorem blízko blány). Student udělal řadu měření a výpočtů nad rámec práce: šíři spektra (spectral off), kterou ovlivňuje podladění nebo nadladění spodní blány, časové obálky tónu různých bubnů, odeznívání barvy v čase ad. Rovněž se v dostatečné míře věnoval i barvě z hlediska psycho akustiky: zvláště pak porovnání hlasitosti, ostrosti a samozřejmě míry inharmonicit. Práce má dobrou formální úroveň, veliké množství tabulek a grafů. Otázka ke zkouškám: Jak bychom mohli využít Lagrangeoův variační princip a Von Misesovo energetické kritérium při hodnocení Chladniho obrazců na bláně? Jakou roli mohou hrát uzlové zrychlení, uzlová rychlost, rozdílná tuhost materiálu, vektor posunutí, vektor deformace pro vznik inharmonicit v bláně, ale také pro částečnou nesouvislost Chladniho obrazců a spektra?
Oponentský posudek na bakalářskou práci Dominika Cvetlera Analýza spektra jednotlivých bubnů z bicí soupravy různě naladěných a hraných různě tvrdými paličkami Předkládaná bakalářská práce se zabývá spektrální analýzou membranofonických nástrojů standardní bicí soupravy. Je přehledně strukturovaná, předkládá teoretické poznatky z organologie i přehled fyzikálních vztahů a veličin nutných k analýze. Kromě výsledků měření je spektrální analýza doplněna dokumentací Chladniho obrazců vznikajících při jednotlivých konfiguracích. Vybavení textu grafy, schématy a fotografiemi je názorné a vhodně prezentuje dosažené výsledky. Jazyková úroveň je dobrá s minimem chyb. Formulace jsou jasné a umožňují čtenáři vyznat se v poměrně velkém souboru měření. Citační normy jsou dodrženy a rozsah prostudované literatury odpovídá tématu práce. Práce prokazuje schopnost zorganizovat měření, sestavit a seřídit měřicí prostředí a aparaturu, adekvátně využít prostředí MATLAB pro analýzu získaných vzorků. Zahrnutím subjektivních psychoakustických veličin propojuje naměřená fyzikální data s pojmy běžného slovního popisu zvukové barvy. Pečlivost měření a prezentační úroveň práce umožňuje převzít naměřené údaje jako materiál k dalšímu rozšíření tématu případně ke komparaci s jinými měřeními. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě. V Brně 17.6.2020 MgA. Ing. Edgar Mojdl Ph.D.
eVSKP id 125882