KOBZA, T. Offroad motocykly na elektrický pohon [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Michal

Bakalářská práce rešeršního charakteru se zabývá popisem rozrůstající se kategorie motocyklů na elektrický pohon se zaměřením na segment offroad. První část rešerše se obecně věnuje historii elektricky poháněných motocyklů, zde je dle systému theses značná shoda 6,6 % s prací Romana Kabele ze Západočeské university v Plzni. Z hlediska struktury jsou si práce nápadně podobné, došlo pouze ke úpravě jednotlivých formulací případně vynechání nebo doplnění odstavců. Práce pana Kabele není uvedena v použitých informačních zdrojích. Dále se autor věnuje popisu kategorií elektrických motocyklů dostupných na trhu a poté popisuje obecně konstrukci terénního motocyklu, téma je zde pojato dost zeširoka, kdy jsou popsány i historicky překonané koncepce. Popis jednotlivých části elektropohonu motocyklu vychází z popisu existujících konstrukcí, kde je stručně popsáno pohonné ústrojí včetně bateriového zdroje energie. V závěrečné kapitole je porovnán motocykl kategorie enduro se spalovacím motorem s motocyklem elektrickým. V práci se vyskytuje řada hovorových výrazů a ze stylistického hlediska i hlediska uspořádání má jisté rezervy. Práci navzdory nevhodné práci s literaturou doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací E
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Šebela, Kamil

Bakalářská práce se zabývá offroad motocykly na elektrický pohon. V úvodu je popsána historie elektromotocyklů. Následuje popis konstrukčních celků motorek. Zde jsou zbytečně zdlouhavě rozebrány klasické prvky motorek. Zdrojem informací jsou zde z velké části populárně naučné webové stránky a méně vhodná literatura. Specifické prvky pro elektromotocykly jsou zde velmi obecně popsané s úplnou absencí střídače a topologie baterií. Současné elektromotocykly jsou přehledně popsané, chybí zde závěr v porovnání jednotlivých typů a jejich cílové uživatelské skupiny. Poslední kapitola zabývající se porovnáním elektromotocyklu s konvenční motorkou je velmi obecně popsaná. Je zde rozebrána jen jedna kategorie, bez bližšího porovnání dynamických vlastností při jízdě a například vyčíslení provozních nákladů po dobu životnosti motorky. Úroveň práce snižují drobné překlepy, například „velká úhel a dbát pozornost“. Vyskytují se zde také hovorové termíny a nepřesné výrazy například „kroutící moment, baterie silná a silný elektromotor“. Cíle práce jsou splněny a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 140561