KLÍMA, O. Systém pro vzdálený monitoring a řízení procesu výroby piva [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Bakalářská práce studenta Oldřicha Klímy se zabývá problematikou automatizovaného řízení procesu výroby piva s využitím embedded zařázení Raspberry Pi. Hlavním cílem bylo navrhnout a zprovoznit systém složený z řídicí jednotky, inteligentního bezdrátového přepínače, teplotního senzoru a varné nádoby. Jako řídicí software byla použita open-source platforma CraftBeerPi, která byla upravena dle specifických požadavků vyvíjeného systému. Student byl po celou dobu řešení práce aktivní, sám navrhoval možná řešení dílčích problémů a zadání práce tak bylo zcela splněno a prezentováno plně funkčním systémem. Po formální stránce je práce také na velmi dobré úrovni a proto ji celkově hodnotím stupněm A / 93 bodů.
Student zadání splnil. Práce je vhodně členěna a formální úprava je dobrá. Práce obsahuje drobné gramatické chyby. Autor detailně popisuje jednotlivé části systému pro výboru piva. Podrobně je popsána instalace a konfigurace využívaného software. K práci mám tyto připomínky: 1) V práci je podceněna diskuze vlastního přínosu. Autor konstatuje, že provedl dílčí softwarové úpravy. Pokud bych měl hodnotit pouze části kódu uvedené v příloze práce, tak vlastní přínos autora shledávám jako slabý a nedostatečně komentovaný. V elektronickém systému VUT pro odevzdávaní prací jsem nenalezl přílohu, kde by byl uveden celý program (nebo části kódu), který autor vytvořil. Na přiloženém CD jsou uvedeny zdrojové kódy originálního programu a zdrojové kódy autorem upraveného celého systému CrafBeerPi/BrewApp. Není zde však rozlišeno, co vlastně autor vytvořil. Zdrojové kódy by měly být přiloženy elektronicky v systému VUT, ne jenom na přiloženém CD. 2) Autor se po odborné stránce vyjadřuje subjektivně. Například často polemizuje nad „dostatečným výkonem” pro zprovoznění systému vzdáleného monitorování. Ovšem dostatečný výkon nijak nedefinuje (spíše by měly být uvedeny minimální požadavky, jako například maximální doba reakce na vstupní událost, minimální paměť pro spuštění software). Výběr platformy pro realizaci systému založený na diskuzi, že „něco by nemuselo pokynout, něco by mohlo poskytnout a něco poskytuje výkonu nadbytek“ neshledávám jako odborný přístup.
eVSKP id 101901