ŠULA, M. Vizuální porovnání bezolovnatých spojů pro různé materiálové kombinace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Zadanou bakalářskou práci splnil student v požadovaném termínu a rozsahu v rámci technickýh možností. Hlavním přínosem BP je zpracování metodiky měření smáčivosti bezolovnatých pájek v podmínkách UMEL a ověření vlastností a spolehlivosti laboratorní aparatury určené k pájení v ochranných atmosférách. V teoretické části provedl rešerži základních materiálů a pájek v současnosti používaných. Dále uvadí přehled druhů pájení včetně procesních faktorů a metody vizuálního vyhodnocení pájeného spoje. Při zpracování teoretické části se student dobře orientoval v tuzemské literatuře a byl samostatný. Mohl však více využít literatury zahraniční. V praktické části navrhl testovací substráty, které poté osadil a spolehlivě zapájel, čímž prokázal praktickou zručnost. Určil metodu měření a z poměrně velkého souboru zkušebních substrátů vyhodnotil přínosy dusíku pro pájení na organických a anorganických substrátech. Výsledky přehledně zpracoval do tabulek a grafů a doplnil velkým množstvím fotografické dokumentace. Doporučil vhodné materiálové kombinace. Menším nedostatkem bylo neúplné prověření metodiky měření smáčecího úhlu, které v druhé části práce vhodně opravil a doplnil. Student pravidelně konzultoval, projevil soustředěné zaujetí úkolem a odbornou úroveň a doporučuji práci k obhajobě.
Student rozdělil práci do 9 kapitol Po krátkém úvodu se v teoretickém rozboru zabýval pájkami, pájením, tavidly i zkoumáním defektů pájených spojů. Klíčové defekty pájení jsou rozebrány podrobně. Velkou pozornost student věnoval praktické části, kde prokázal i poměrně vysokou odbornou zdatnost při přípravě experimentů i vlastních měřeních a je zřejmé, že se v zadané problematice poměrně dobře orientuje. Bakalářská práce je psána odpovídající odbornou terminologií. V práci se vyskytují gramatické chyby i překlepy, např. v tab.1: (% hlaidů), správně mělo být halidů str. 10, 3. ř. odspodu: patern planting, správně mělo být pattern plating. . Grafická úroveň práce je na velmi dobré úrovni a názorně doplňuje rozebíranou problematiku. Student zpracoval bakalářskou práci přehledně a výstižně. Rozsah literatury je přiměřený pro bakalářskou práci, ale pro rešeršní pohled na bezolovnaté pájení, jak je uvedeno v zadání, je 12 citací poměrně málo. V práci jsou uvedeny odkazy na původní zdroj informace. K práci mám následující připomínky: - některé kapitoly jsou obsahově nevyvážené, např. problematice optické inspekce bylo v teoretické části věnováno poměrně málo pozornosti - větší pozornost mohla být věnována i diskuzi dosažených výsledků a vyhodnocení. Problematika bezolovnatého pájení je velmi aktuální pro současný elektrotechnický průmysl. Práce je rozsáhlá z pohledu zpracovaných experimentů. Zajímavé a přínosné jsou výsledky pájení v ochranné dusíkové atmosféře s rozdílným podílem zbytkového kyslíku. Celkově lze hodnotit práci jako obsahově přínosnou, původní a inspirativní pro zvyšování kvality bezolovnatého pájení. Lze konstatovat, že předložená práce i přes výše uvedené připomínky, splňuje zadání. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 54752