OČENÁŠEK, M. LoRa Gateway [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Bc. Matěj Očenášek vypracoval diplomovou práci na téma „LoRa Gateway“. Hlavním cílem diplomové práce bylo popsat a ověřit aktuální možnosti pro připojení zařízení do sítě LoRa a následný návrh a realizace testovací brány. Práce je mimo úvod a závěr logicky rozdělena do dvou velkých kapitol, a to na teoretickou a praktickou části. V teoretické části je proveden obecný rozbor aktuálních IOT sítí s důrazem na síť LoRa, která je popsána velmi podrobně (tak jak bylo požadováno v zadání práce). V praktické části student popisuje postup realizace systému LoRaWAN sítě TTN a ChirpStack včetně přesného popisu toho, jak zmíněné sítě uvést do provozu. Formální stránka práce je zpracována na velmi dobré úrovni, práce působí uceleným dojmem. Diplomantovi bych pouze vytknul drobné formální nedostatky, a to především používání slangových výrazů a v některých částech horší čitelnost textu, která je dána používáním velkého počtu anglických výrazů. Student provedl návrh, realizaci i ověření sítě LoRa. Všechny postupy řádně popsal, vytvořil ucelenou metodiku tvorby sítě, která je použitelná pro další práci. Vzniklé problémy odůvodnil, jeho řešení je doplněno celou řadu příkladů. Student využívá doporučenou literaturu, kterou řádně cituje. Předložená práce ukazuje, že se student zmíněné problematice důkladně věnoval a rozumí jí. Navrhuji proto práci k obhajobě s celkovým počtem 90 bodů a hodnocením výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Janůš, Tomáš

Diplomová práce studenta Matěje Otčenáška se zabývá návrhem a popisem systému využívající technologii LoRa. Práce svým rozsahem splňuje požadavky na diplomovou práci. Je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V první části jsou popsány různé technologie spadající do konceptu IoT sítí. Velká část teorie je věnována právě LoRa síti, se kterou měl student dále pracovat. Těžiště práce ovšem spočívá právě v části praktické, která je velmi detailní a je rozdělena na dvě podkapitoly. Jednotlivé kapitoly se zabývají návrhem, realizací a popisem systému LoRaWAN za použití mezinárodní virtuální sítě (TTN) a lokální sítě (ChripStack). V závěru práce jsou jasně a přehledně shrnuty dosažené výsledky. Student ve své diplomové práci dodržel všechny požadavky na formální náležitosti práce. Dle citovaných zdrojů je zřejmé, že student využíval převážně online zdroje a vědecké články. Práce obsahuje velké množství obrázků, což je dáno cílem práce, a to vytvořit ucelený návod pro připojení zařízení do sítě LoRa. Po formální stránce bych vytkl pouze horší čitelnost některých vět, dále splývání textu a anglických výrazů a nejednoznačnost některých slovních obratů. Z práce je zřejmé, že student splnil všechny cíle diplomové práce. Navrhl a realizoval zařízení, které následně připojil do LoRaWAN sítě TTN a ChripStack. Nedílnou součástí bylo také vytvoření postupu, jak tato zařízení připojit do LoRaWAN sítě. Právě tato metodika může být přínosem dalším studentům, či sloužit jako podklady pro výuku. Je zřejmé, že se student velmi dobře orientuje v dané problematice a dokáže řešit problémy vzniklé jak při návrhu, tak i realizaci systému. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A – 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 142451