SVRČEK, M. Metody pro dosažení maximálního výkonu FV modulů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Křivík, Petr

Student Bc. Milan Svrček se ve své práci zaměřil na studium metod pro dosažení maximálního výkonu fotovoltaických modulů. V úvodní části jsou popsány fotovoltaické články - jejich funkce, vlastnosti, druhy, náhradní obvody, propojení článků do panelů a vliv zastínění na výkon těchto panelů. Dále student popisuje MPP tracking a používané metody MPP trackingu v praktických aplikacích. Praktická část diplomové práce je zaměřena na vytvoření a zprovoznění měřicího pracoviště a sestavení měřicích programů pro dosažení maximálního výkonu pomocí dvou nejpoužívanějších metod - Pertrube & Observe a Incremental Conductance. Výsledky provedených experimentů svědčí o funkčnosti obou použitých metod dosažení MPP. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti alternativních zdrojů energie ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 82 stran včetně seznamu použité literatury. Požadavky zadání student splnil, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně. Práce je sepsána přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Její výsledky mohou sloužit jako podklad pro novou laboratorní úlohu v předmětu Obnovitelné zdroje energie nebo v předmětu Alternativní zdroje energie. Práci proto doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou zjišťování maximálního výkonu FV modulů pomocí různých algoritmů. Práce je zpracována v rozsahu 81 stran včetně seznamu použité literatury a seznamu obrázků, tabulek a symbolů. Samotné programy systému VEE porovnávaných algoritmů jsou uloženy na přiloženém CD. Práce je rozčleněna do pěti hlavních kapitol. V prvních kapitolách se student zabývá úvodem do problematiky fotovoltaických článků a metodami stanovení modu maximálního výkonu solárních článků. Následuje praktická část realizací algoritmů v programovém prostředí VEE a jejich ověřením na vzorcích FV panelů. Práci lze vytknout velký počet chyb. V teoretické části student zaměňuje okamžitý výkon, nominální výkon a účinnost systému. V části popisující metodu „Incremental Conductance“ došlo k záměně porovnávacích znamének v rovnicích 3.16 a v algoritmu Obr. 28. Naštěstí v realizaci algoritmu byly v rozhodovacích podmínkách použity správně. Závažnou chybu práce vidím v přehození popisu os v grafech Obr. 35, 36, 40, 41, 42, 45,46,47, kde je prohozen popis proudové osy s osou výkonu. Zároveň není nulová hodnota těchto os ve stejné grafické úrovni, což tyto grafy značně znepřehledňuje. Legenda u těchto grafů je také špatně, protože křivkou napětí je označena křivka výkonu. Pro srovnání metod by bylo potřeba mít v každém měření stejné podmínky a provést referenční měření charakteristiky, aby šlo vyjádřit, která metoda nalezla bod maximálního výkonu nejpřesněji. Vzhledem k použití statické změny rozdílu nastavovaného napětí (1V a 0,1V) u obou metod, obě metody v tomto případě naleznou bod maximálního výkonu se stejnou přesností a v podobnou rychlostí, jak bylo zhodnoceno v závěru. Přes tyto nedostatky předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo plně splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou D.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 102722