HEGR, V. Fyzicky neklonovatelné funkce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Cílem práce bylo ověřit možnosti využití fyzicky neklonovatelných funkcí (FNF) pro autentizaci. Diplomant přistupoval k řešení zadaného úkolu samostatně a veškeré body zadání splnil. Na práci si cením podrobnou klasifikaci používaných metod FNF a také především provedené experimenty s FNF typu vázaných oscilátorů. Práce má velmi dobrou odbornou úroveň. Větší péči mohl diplomant věnovat formálnímu zpracování textu. Diplomant svoji prací prokázal velice dobré technické schopnosti.
Bakalář Vojtěch Hegr se ve své diplomové práci zabýval fyzicky neklonovatelnými funkcemi (FNF), které představují nově nastupující oblast využívanou v kryptografii. FNF představují alternativu ke klasickému ukládání autentizačních či šifrovacích klíčů ve stálých pamětích, daný klíč je generován na vyžádání. V práci byl proveden přehledný rozbor vlastností FNF a byla popsána vhodnost jejich využití v kryptosystémech včetně v méně výkonných elektronických zařízeních. V práci byl navržen a realizován kryptosystém na bázi FNF využívající kruhové oscilátory. Na navrženém kryptosystému bylo provedeno a přehledně zpracováno měření pro případ autentizace a identifikace zařízení. Závěrem byla diskutována možná vylepšení realizovaného kryptosystému. Zadání práce bylo splněno nad její rámec, práce má vysokou odbornou až vědeckou úroveň, dosažené výsledky byly přehledně interpretovány a dostatečně diskutovány. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. V práci se vykytují překlepy, gramatické chyby a typografické chyby typu vdova a sirotek. V seznamu použité literatury autor uvádí literaturu, kterou však v práci necituje, jedná se o [22] a [34]. Na základě uvedených poznatků navrhuji práci ohodnotit 92 body.
eVSKP id 101962