PISARENKO, T. Elektronické obvody pro biomedicínské aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmrzlá, Petra

Bakalářská práce Tatiany Pisarenko má přehlednou strukturu a velmi pěkné grafické zpracování. Ačkoli se autorka zcela nevyvarovala jazykových chyb, mj. ve využití členů či syntaxi (str. 40: …consists of in description…), je práce i po jazykové stránce na dobré úrovni a využité jazykové prostředky odpovídají požadovanému stylu. Text je srozumitelný a vysvětlení a klasifikace jednotlivých biomedicínských signálů by bylo možné využít jako přehledný úvod do problematiky. Obsahově je dle hodnocení odborného konzultanta Ing. Viléma Kledrowetze, Ph.D., práce na dobré úrovni: „Uvedená práce vyžadovala seznámení se s oblastí biomedicínských signálů a také obvody, které jsou vhodné pro zpracování těchto specifických signálů. Studentka si vyhledala a prostudovala několik renomovaných odborných knih a vědeckých článků. V práci dostatečně sepsala typy biomedicínských signálů včetně možnosti jejich zpracování elektronickými obvody. Oceňuji také to, že se seznámila se simulátorem OrCAD a provedla základní analýzy obvodu. I když studentka přistupovala k práci se zájmem, dokončování práce probíhalo na poslední chvíli. Formální stránka by potřebovala ještě doladit.” Celkové hodnocení práce tedy reflektuje především kvalitu obsahu. V souladu s návrhem odborného konzultanta doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Langerová, Petra

Autorka ve své práci podrobně popsala typy biomedicínských signálů, jejich zdroje a způsoby jejich měření. Dále ve své práci navrhla vlastní obvod a způsoby jeho měření. Po stránce obsahové je nutné vyzdvihnout především velmi jasné a logické vysvětlování základních pojmů i způsobů měření, logickou strukturu a provázanost jednotlivých částí práce, i pečlivý popis obrázků a grafů. Bohužel co se týče jazyka, práce vykazuje spoustu chyb především ve stavbě věty a v sémantické výstavbě. Nejčastěji se objevují chybně konstruovaná souvětí bez spojovacích výrazů („ By surface electrodes we record potentials from multiple motor units, from multiple skeletal muscles during activity.“str. 16) („The disadvantage is occasional scratching of the cornea, surface anesthesia of the cornea and degradation of the field of vision are needed.“str.18 a mnohé další), často se objevuje chybné postavení podmětu („In Figure 8 can be seen a function...“ str.24, „Another factor which can cause the problem it is the malfunction of the sensors.“ str. 28, apod.), případně neshoda podmětu s přísudkem („The CMRR of the output op-amp, ..., are less critical....“ str. 26). Z hlediska sémantického autorka chybně používá některé výrazy (specialty místo specialisation), a někdy tím navodí poněkud nechtěně úsměvný význam („In fact, bioengineering is behind (sic!) many of the most modern, ground-breaking healthcare techniques...“ str. 40). Případně závěrečná věta celé práce taktéž vyznívá poněkud neobratně. („Biomedicine plays a huge role in the healthcare system and thanks to it the number of sick and disabled people can be considerably reduced.“ str. 41) Poměrně často se v práci objevují neexistující spojení typu „ expert experts“, „consists in the fact“ nebo „consists of in description“. Autorka poměrně často chybuje v interpunkci, ať už se jedná od užívání čárek na nevhodném místě nebo jejich vynechávání. Z formálního hlediska je práce dobře zpracovaná až na opakovaný výskyt citace Nagel, 2000, případně Hagel, 2000, které se bohužel v seznamu referencí nevyskytují a na jejich místě je uveden jiný autor (Bronzini, 2000). Práce splnila zadané cíle jak po stránce obsahové, tak formální, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím velmi dobře.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 120356