SIEKLIK, I. Přesný diferenční teploměr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Študent v bakalárskej práci preštudoval základné vlastnosti atmosférického prenosového prostredia a dostupné metódy určenia štruktúrneho parametru indexu lomu v atmosfére. Prínosom práce je návrh a konštrukcia zariadenia, ktoré umožňuje merať štruktúrny parameter indexu lomu pomocou diferencie teplôt. Funkčnosť zariadenia bola overená meraním miery turbulencií v laboratóriu a taktiež v reálnych podmienkach. Rozsah predloženej bakalárskej práce je dostačujúci a po formálnej a odbornej stránke je práca na dobrej úrovni. Diplomant bol počas riešenia zadania bakalárskej práce samostatný, avšak pravidelne dochádzal na konzultácie, kde prezentoval postup riešenia. Študent reagoval na všetky body zadania. Predloženú bakalársku prácu doporučujem k obhajobe.
Předložená bakalářská práce (BP) se zabývá diferenčním teploměrem určeným k měření teplotních rozdílů ovzduší ve vybraných bodech prostoru a k jejich časovému vývoji. Výsledky měření jsou potřebné ke stanovení míry turbulence atmosféry ve zkoumané oblasti prostoru. Hlavním cílem teoretické části práce bylo definovat strukturní parametr indexu lomu a strukturní parametr teploty. Oba parametry jsou mírou turbulence atmosféry a existuje mezi nimi definiční vztah. Autor tento vztah uvádí v rovnici (1.9). Přestože se autor v experimentální části BP zaměřuje na měření strukturního parametru teploty, při hodnocení atmosféry dává přednost strukturnímu parametru indexu lomu. V práci chybí přehledná tabulka ukazující na konverzi obou strukturních parametrů. V experimentální části byl navržen a realizován deferenciální teploměr založený na platinových snímačích. Byl vyřešen potřebný SW pro záznam a archivaci dat. Výpočet strukturního parametru indexu lomu pomocí změřených hodnot teplot byl proveden v prostředí Matlabu. Parametry realizovaného zařízení splňují požadavky stanovené v zadání práce. K BP mám následující připomínky, které však nesnižují celkovou kvalitu práce: V kapitole 5. (Meranie štruktúrného parametru indexu lomu) je uvedeno měření rozdílu teplot s tím, že výsledkem je měření rozdílu indexů lomu, resp. strukturního parametru indexu lomu (viz obr. 37). Není zmíněn způsob výpočtu strukturního parametru indexu lomu pomocí měření rozdílu teplot. Není jasný způsob průměrování při měření teploty. Nad obr. 6 je zmíněno, že strukturní parametr indexu lomu závisí na teplotě, ale nezávisle proměnnou veličinou na grafu v obr. 6 je teplotní rozdíl. Tvrzení, že byla měřena turbulentní prostředí (viz poslední věta prvního odstavce závěru) je nepřesné.
eVSKP id 84627