REHÁK, O. Světelný paralyzér [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Ondrej Rehák ve své bakalářské práci prostudoval vliv silného světelného výboje na člověka, navrhl a realizoval přípravek pro generování silných světelných pulzů. Při řešení projektu pracoval úplně samostatně, až tak že postup řešení vůbec nekonzultoval. Z odevzdané práce je nutno pochválit velice dobře vypracovanou teoretickou část z dosud méně prozkoumané oblasti vědy a práci se zahraniční literaturou. Poté ale následuje v celku slabě vypracovaná praktická část. Z teoretické části práce postrádám jakékoli průzkum trhu v oblasti výkonových LED modulů s popisem jejích vlastností, dále odůvodnění výběru zdrojů světla i když na trhu existují mnohem výkonnější LED moduly. Z praktické části postrádám měření a ověřování parametrů generovaných pulsů a z textu není jasné při jakém okolním osvětlení se bude přístroj použit, což je velice důležité z pohledu účinnosti. I napříč víše uvedených výhrad student splnil zadání a práci doporučuji k obhajobě.
Teoretický úvod práce je zpracován přehledně, obsahuje malé množství odborných nepřesností a formálních chyb. Chybí část pojednávající o charakteristikách výkonových LED modulů, ač jsou klíčovou částí zařízení. Z rozboru problematiky není vyvozen odhadovaný potřebný světelný výkon, rychlost jeho nárůstu a není diskutována volba vhodné vlnové délky záření. Při návrhu není zdůvodněn výběr LED s ohledem na požadované parametry. Nejsou zhodnoceny směrové vyzařovací charakteristiky s možným návrhem úpravy optickou soustavou pro zvýšení vyzařování v daném směru. Velkým nedostatkem je úplná absence jakéhokoliv měření průběhu veličin v zařízení. Nelze tak ověřit správnost návrhu s ohledem např. na průběh spínacího napětí nebo úroveň spínaného proudu. Není popsána metodika měření intenzity generovaného impulzního osvětlení přístrojem určeným pro spojité záření. Dle provedených měření bude paralyzér účinný pouze při nízké intenzitě okolního osvětlení. Není uveden návrh úprav pro zvýšení účinnosti i při jeho běžné hodnotě, např. použitím výkonnějších LED nebo jejich většího počtu. Práci je nutno pochválit čerpání z relativně širokého souboru zahraniční literatury z oblasti, která dosud není dobře prozkoumána. Student splnil zadání s výše uvedenými výhradami. Doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení 68 body.
eVSKP id 102621