LUNGA, J. Příprava perovskitového solárního článku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Kadlec, Michal

Student se ve své diplomové práci zabýval problematikou perovskitových solárních článků. Podrobně se soustředil na přípravu experimentálních vzorků. V rámci práce se zabýval chemickým složením a jednotlivými kroky přípravy článků. Připravené teoretické poznatky aplikoval v laboratoři při přípravě experimentálních vzorků. U zhotovených vzorků provedl měření V-A charakteristik a proměřil spektrální odezvu článků. Student splnil všechny body zadání. Kapitoly zabývající se přehledem chemických materiálu a postupem přípravy mohly být zpracovány podrobněji. Z formálních nedostatků lze vytknout horší stylistické zpracování textu a výskyt gramatických chyb. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji klasifikačním stupněm "výborně".

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Strachala, Dávid

Student Jiří Lunga se v diplomové práci zabývá aktuální problematikou perovskitových fotovoltaických článků. V teoretické části čtenáře seznamuje s obecnými perovskitovými strukturami, samotným perovskitovým solárním článkem, způsoby jejich výroby a popisem měřených veličin. Praktická část se týká experimentální přípravy fotovoltaických článků na základě upraveného postupu převzatého ze zahraniční literatury spolu s vyhodnocením získaných vzorků. K předkládané práci mám několik připomínek. Dle mého mínění by v teoretické části měla být více diskutována aktivní perovskitová struktura použitá u vytvořených experimentálních vzorků. Student sice popisuje perovskitové struktury, avšak odbíhá k jinému složení, než v praktické části práce. Nutno dodat, že jako perovskitové fotovoltaické články se označují články s různým složením se stejným krystalografickým uspořádáním jako minerál perovskitu. Rovněž by neuškodilo rozšířit 2. kapitolu a popsat fotovoltaický jev u organicko-anorganického článků uvedeného na obr. 2.1. Těžiště práce spočívá v experimentální části. Příprava perovskitových solárních článků je náročná a student se úkolu zhostil nadmíru dobře. Výsledné parametry zejména 8. série vzorků jsou srovnatelné s hodnotami uváděnými ve světové literatuře, z čehož je patrné, že student dané problematice porozuměl a dokázal ji vhodně aplikovat. V práci by neuškodilo více rozvést možné příčiny nefunkčnosti vzorků předchozích sérií, to však úroveň praktické části nesnižuje. V textu se v menší míře objevují i formální nedostatky, jako např. chybějící jednotky u uváděných veličin rovnice č. 6 a č. 8; některé obrázky nenavazují na text; drobné překlepy; popisky tabulek uvedené pod tabulkou a také zavádějící označení na str. 30 - pod UV světlem je po 30minutách zřejmě vytvrzena epoxidová pryskyřice, nikoliv článek. I přes uvedené nedostatky student zcela splnil zadání diplomové práce. Oceňuji zejména vytvoření několika sérií vzorků a realizaci perovskitového fotovoltaického článku s konverzní účinností přesahující 7 %, což je u uváděného složení vynikající výsledek. Práci doporučují k obhajobě s výslednou známkou „velmi dobře“.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 93321