BROŽ, P. Zpracování a analýza oftalmologických obrazů a dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Diplomant Petr Brož pracoval aktivně po celou dobu řešení práce. Počáteční problémy s realizací algoritmů v prostředí Matlab postupně překonal a vytvořil práci, která splňuje zadání a je na úrovni inženýrského díla. Konzultací využíval pravidelně a postupoval podle pokynů, avšak s relativně malou mírou vlastní invence. Samotný text práce považuji za kvalitní, zejména pak teoretickou část, kterou zpracovával samostatně z relevantních zdrojů, které si vyhledal. Dále oceňuji jeho aktivitu při získávání dat a konzultacích s lékaři s pracovištěm Gemini ve Zlíně. Práci a přístup studenta tedy celkově hodnotím stupněm B/80.
Každý bod zadání diplomové práce má konkrétní odraz ve zpracovávané diplomové práci. To lze vypozorovat též na obsahu práce. V úvodu byl uveden popis teoretické a praktické části diplomové práce, který je v souladu se zadáním. V záveru je pak proveden souhrn a korespondence dosažených výsledků se zadáním. Příloha obsahuje program, který je funkční a odpovídá textu diplomové práce. Lze konstatovat, že zadání bylo zcela splněno. Z hlediska metodiky zpracování diplomové práce je v práci obsaženo vše, co má být. Diplomant daný problém teoreticky popsal na základěstudia literatury, analyzoval a konzultoval s lékaři, navrhnul algoritmus a implementoval. Na závěr provedl statistickou analýzu dosažených výsledků včetně testování hypotéz, provedl diskuzi a formuloval závěr. Z hlediska rozsahu by bylo možné zkrátit teoretickou část zejména o části, které přímo nesouvisejí s tématem práce. Odborná úroveň včetně použitých metod a postupů odpovídá požadavkům na zpracování v rámci diplomové práce na technické vysoké škole. Pouze si dovolím poznámku z hlediska odborné terminologie a to, že je vhodnější používat termín oblast zájmu či úprava rozměru obrazu (viz „ořezání obrazu“ na str. 45) a dále je vhodnější používat pojmy jako elektromagnetické spektrum místo „barevné spektrum“ (viz str. 24). Seznam použité literatury a dalších informčních zdrojů je z hlediska zadání práce ucelený. Bylo by vhodné zahrnout více zdrojů z oblasti vlastního zpracování obrazových dat a to zejména z poslední doby v rámci odborných časopisů či sborníků konferencí z této oblasti. Z hlediska celkového výsledku a hodnocení přínosu lze konstatovat, že navržený algoritmus lze využít v klinické praxi. Výsledky jsou interpretovány velmi názorně a byla provedena jejich pečlivá diskuze. Věrohodnost výsledků je podložena statistickým zpracováním a testováním hypotéz, které potvrdily předpoklad. Diplomová práce je napsána standardním technickým jazykem s konkrétním vyjadřováním s použitím vhodné terminologie až na malé vyjímky uvedené výše. V práci bylo použito desetinné třídění a rozsah práce odpovídá zadání. Číslování obrázků a tabulek je podle zvyklostí. Seznam použité literatury respektuje zásady pro citace. Zde si dovolím též výčet několika postřehů: - abstrakt v anglickém jazyce není na uspokojivé úrovni, byla by vhodná korektura - na str. 24 je uveden chemický prvek – halogen jako „flór“, má být fluor - za viz se nepíše tečka, u většiny je to správně, ale v ojedinělých případech se to vyskytuje chybně - u zdroje [16] v seznamu literatury není uveden název daného tématu, což by mělo být uvedeno (Michlesonův interferometr)
eVSKP id 51832