SOLIK, J. Možnosti využití slévárenských odprachů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Opravil, Tomáš

Bc. Jaroslav Solik zpracoval diplomovou práci na téma "Možnosti využití slévárenských odprachů", kde studoval a laboratorně ověřoval možnosti využití těchto materiálů ve stavebním průmyslu. Hlavním směrem byla práce zaměřena na testování běžných pojiv v systémech s velkým obsahem přidaných slévárenských odprachů i písků. Diplomant pracoval samostatně a vhodně využíval konzultací se školitelem. Vytknout lze značení vzorků v tabulkách, kde je pro získání přehledu nutno listovat zpět k legendě. Objem výsledků je dostačující a jsou dobře interpretovány, až na drobné nedostatky při charakterizaci surovin. Práci hodnotím známkou B a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Šoukal, František

Diplomant Bc. Jaroslav Solik předložil diplomovou práci kvalitní a obsáhlou, jak z hlediska formálního zpracování, tak i po stránce odborné. Diplomová práce se zabývá ověřením možností aplikace slévárenských odprachů a odpadního slévárenského písku v anorganických maltovinách. Teoretická část práce je poměrně obsáhlá a dost široká vzhledem k zaměření práce a obsahuje dostatečné množství referencí. U některých pasáží a obrázků ale reference chybí. Teorie je vhodně doplněna obrázky a schématy, jejichž kvalita je ale většinou velice špatná. Experimentální část práce se zaměřila na náhradu normového písku těmito druhotnými surovinami v pojivech na bázi portlandského a hlinitanového cementu a v závěru byla také ověřena jejich aplikovatelnost jako surovin pro alkalickou aktivaci. Na připravených vzrocích byly hodnoceny pouze mechanické vlastnosti, a to pevnost v tlaku a v tahu za ohybu. Získané výsledky jsou kvalitně zpracované, ale jejich vyhodnocení a komentář jsou v některých kapitolách velmi slabé. Práce svým rozsahem a zpracováním nashromážděných dat splňuje požadavky kladené na diplomovou práci. Doporučuji navázat na tuto diplomovou práci experimenty s pouze částečnou náhradou písku těmito druhotnými surovinami nebo se pokusit využít je v keramických aplikacích. Práce obsahuje několik formálních i věcných nedostatků. Např. u obr. 17 je chybně uveden RTG spektrometr namísto RTG difraktometru a u ED-XRF je chybně uveden dolní rozsah měření až k Be (to umožňují pouze WD-XRF). Na obr. 20 jsou chybně interpretovány absorpční pásy označené číslem 2, nejedná se o pásy CO2, ale CO. Zcela chybně jsou interpretovány kvantitativní výsledky XRF na obr. 25 a 26. Na přehlednosti a čtivosti práce se negativně projevuje neustálé používání označení vzorků A, B, C, D... ve vyhodnocení výsledků a v závěru. Diplomová práce Bc. Jaroslava Solika je celkově na dobré úrovni a obecně prokazuje schopnost studenta samostatně shromažďovat experimentální výsledky a následně je odpovídajícím způsobem vyhodnocovat a vyvozovat z nich přiměřené závěry. Diplomovou práci Bc. Jaroslava Solika hodnotím celkově známkou B a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 33176