CHUDÁ, K. Silové obvody pro napájení magnetického ložiska [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Procházka, Petr

Autorka se v diplomové práci zabývá možnostmi napájení magnetických ložisek včetně dimenzování a výpočtu ztrát výkonových obvodů. Dále byl v rámci řešení diplomové práce v programu MATLAB vytvořen model výkonové části magnetického ložiska včetně skriptu pro jeho dimenzování. V závěru byl také navržen a realizován budič výkonových tranzistorů. Studentka přistupovala k řešení práce aktivně. I navzdory upravujícím se parametrům ložiska během řešení práce je v práci dosaženo výsledků, které je možné dále rozvíjet a stavět na nich při dalším vývoji magnetického ložiska. Studentka splnila všechny body zadání, a proto doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Ctibor, Jiří

Předložené diplomová práce se zabývá návrhem výkonové elektroniky pro napájení magnetických ložisek. Práce má 70 stran a je rozdělena do sedmi kapitol včetně úvodu a závěru. Druhá kapitola hovoří o teorii magnetických ložisek, třetí kapitola diskutuje možnosti silových obvodů. Čtvrtá kapitola je o výpočtu ztrát a dimenzování výkonové elektroniky. V páté kapitole je proveden návrh schématu a dps budiče pro tranzistory a v šesté kapitole je provedena simulace silového obvodu v prostředí Matlab Simulink. Bohužel práce obsahuje spoustu formálních nedostatků, jako například nevhodné názvy kapitol (kap. 2.4 – Model magnetické síly, kap. 4 - Možné provedení), nebo také výskyt citačních zdrojů v názvech kapitol (kap. 2.4, kap. 3.2 a další). Dále například nevhodný obsah abstraktu. Jsou zde také drobné nedostatky ve formátování textu (str. 36, str. 32). Jako asi však největší nedostatek práce považuji nepřeberné množství nevhodných a zavádějících výrazů a slovních spojení. Například, za ty nejvážnější prohřešky považuji: Chybně zapsaný Ampérův zákon (vztah č. 2.1 a 2.2). Autorka zřejmě nahradila element délky siločáry „dl“ za „ds“ avšak bez dalšího vysvětlení. Tvrzení, že pro napájení mg. ložisek lze použít emitorový sledovač, jednočinný a dvojčinný propustný měnič (kap. 3.1). Dále cituji, některé nevhodné výrazy: „V magnetických ložiscích vzniká magnetický tok cirkulující v magnetické smyčce.“ „Reálné magnetické ložisko je sklopené, tedy průřez S je sklopeno pod úhlem…“ „Rozsah amplitudy a frekvence jsou omezeny rychlostí napětí a proudu v obvodu a také induktancí v ložiscích a ve vinutí.“ „Lineární zesilovače mají výhodu přesné regulace proudu a napětí, malou hlučnost a změna rychlosti proudu je menší než 10 A. Změna proudové rychlosti je možná pouze s chlazením.“ (snižující měnič) „Tento obvod je vhodný, pokud je důležité snížit cenu. Toto zapojení se používá především pro slaboproudé aplikace. Snížení účinnosti kvůli ceně je vhodné, protože proud a napětí se kterými obvod operuje nejsou velké.“ „Teplotní drift odporu vinutí z něj dělá časově závislý systém“ Formálně však byly splněny všechny body zadání a výsledky práce jsou použitelné pro další výzkum a vývoj, takže doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 117573